RodnaVest.com

Новини

Новини

След видеото с дописване на бюлетини: Двама са арестуваните членове на СИК в Малорад

Разпитани са множество свидетели, иззети са записите от видеонаблюдението, обясниха от прокуратурата Двама са членовете на избирателната комисия в село Малорад, които са арестувани. Това стана ясно на брифинг на прокуратурата във Враца. Вчера в интернет бяха разпространени кадри от видеонаблюдението в изборната секция в Малорад. На тях се вижда как жена дописва нещо по бюлетините, чува се и глас зад кадър да казва: „Тук сме си наши хора, да помогнем на Мартин и на Баче Цено…”. Членовете на комисията не са знаели, че камерата на масата излъчва. По-късно вечерта се разбра, че се е стигнало до арести. „Имам си достатъчно преференции, не се нуждая от дописвания. 127 са преференциите”, отговори Цено Цоловски пред NOVA. В Общинската избирателна комисия в Борован получават информацията първи. Според Силия Иванова, говорител на комисията, сигналът е подаден малко пред 23:00 часа в деня на вота. „Получихме сигнал, че се преправят преференции, преди да дойдат да ги предадат. Други хора са гледали видеото и са видели, че хващат химикалката и започнали да коментират за кого да пишат”, обясни Иванова. „Те когато дойдат при нас с изряден протокол, не можем да направим нищо друго освен да ги приемем. Веднага сигнализирахме прокуратурата. Свързахме се веднага с жената, която подаде сигнала, за да ни предостави клипчето”, обясни още Иванова. Тя обясни, че секциите нямат право да гасят камерите, докато не приключи финалното полагане на подписите в протокола.Образувано е досъдебно производство. Разпитани са множество свидетели – членове на СИК, застъпници, кандидати за общински съветници, обясни Емилиян Костов, заместник-районен прокурор на Районната прокуратура – Враца.  Назначена е видеотехническа експертиза. Двамата арестувани – жената, която се вижда на кадрите, и мъжът, чийто глас се чува, са в ареста за 24 часа. В рамките на днешния ден ще им бъдат повдигнати обвинения и ще бъдат задържани за срок до 72 часа. Ще бъде внесено в съда искане за постоянна мярка за неотклонение. Ще се преценява дали има участие и на други лица.

Новини

Мастагарков отстрани Радостин Кръстев и стана част от Гладиаторите

Капитанът на Старейшините взе решение да изостави старото си племе Рекордьорът на Гинес по плуване в ледени води Радостин Кръстев отпадна в първата елиминационна капитанска битка за сезона. 22-годишният шампион от Сандански се изправи на Арената срещу лидера на Старейшините Благомир Мастагарков. Радостин водеше през цялото време, но Мастагарков обърна играта благодарение на уменията си в подреждането на пъзел. Въпреки отпадането си, Радо показа страхотна игра в предаването. Невероятният плувец се доказа на арената многократно. Като едно от най-добрите му представяния беше, когато сам изтегли цялото племе, като една добре смазана машина! Радо е гордост за Сандански, а сега цялата подкрепа е насочена към другия ни шампион, Мишо. Двамата братя се представят страхотно! Екипа на Rodna Vest пожелава успех!   Моделът от Пловдив получи изкушаващо предложение от водещия Димо Алексиев след победата си. Мастагарков имаше възможност да избере дали да се присъедини към Гладиаторите. Той прие предложението, защото като част от Старейшините е в постоянна изолация. Новото попълнение в племето зарадва червените, особено футболния съдия Крум Апостолов и съюзника му Калоян Митов, чиято коалиция в момента има по-малко членове.   Преминаването на Мастагарков към Гладиаторите ще създаде напрежение между Старейшините. Разменени думи на Арената ще изправят доскорошните съюзници Краси Дунев и Мартин Николов – Елвиса един срещу друг.

Новини

Общонационален протест на културните дейци навръх Деня на будителите

Те излязоха с протестна декларация Протест на работещите в сферата на културата, БНР, Държавна агенция „Архиви“ и Българска национална филмотека навръх Деня на Будителите. Дейците на българската култура в цялата страна излязоха с протестна декларация срещу унизително ниските по думите им възнаграждения на работещите в музеите, библиотеките, читалищата, музикално-сценичните изкуства, театрите, Българското национално радио, ДА“, Българската национална филмотека.   „За пореден път минималната работна заплата достигна възнагражденията на специалистите в областта на културата. Организираме масови протестни действия във всички културни институти в страната. Подготвяме подписки за подкрепа на исканията ни. Ще протестираме мирно, но и настойчиво – с лозунги и плакати. В дните на протеста ще ни намерите във всички български институти за култура. Ще отворим още по-широко вратите им за всички, за които българската култура, българската свяст все още значат нещо. Ще ни познаете по отличителните протестни лентички на реверите. Призоваваме българската общественост  да ни подкрепи  исканията ни за опазване и развитие на културата в България, за достоен труд и достойни възнаграждения!“, пише в декларацията.

Новини

След фалшиво положителни полеви тестове: Шофьор остана без книжка 3 пъти за 2 години

Защо е принуден да доказва, че не употребява наркотици Да ти отнемат шофьорската книжка три пъти за период от около две години. Ситуацията звучи абсурдно, но още по-абсурдно е, че притежателят на този рекорд няма никаква вина и дори разполага с документи, които го оправдават. В трите случая набеденият е уличаван в употреба на наркотични вещества.   „Спират ме и ми правят тестове – първите два пъти Drug Test 3000, третия – Drug Test 5000. И при трите пъти са положителни за амфетамин. Никога не съм употребявал. Казват ми, че ще ми отнемат книжката и ще ме задържат за 24 часа. Първия път имаше и обиск вкъщи”, разказа потърпевшият Христо Христев. След последния случай, при който тестът му показва, че е употребил наркотици, мъжът си наема човек, който да вози него и семейството му. Освен неудобството в придвижването, което му е създадено, мъжът остава и без работа, защото е професионален шофьор.

Новини

Преди броени минути! Катастрофа на изхода на Сандански

Катастрофа на изхода на Сандански   Преди броени минути два леки автомобила се удариха на изхода на град Сандански на бул. Европа. По първоначална информация няма пострадали, а има само материални щети по двата автомобила.   На място има полицейски екип, който регулира движението.   Шофирайте внимателно!

Новини

България е част от Световната седмица на научната франкофония в Квебек

България е представена на Световната седмица на научната франкофония, която се провежда от 30 октомври до 3 ноември в канадския град Квебек. Това е ежегоден форум, организиран от Университетската агенция на франкофонията (AUF). Най-голямата асоциация на университети в света, както е известна AUF, присъства в България от началото на 90-те години и има 11 члена сред най-престижните висши училища в страната. „Това са Софийският университет „Св. Кл. Охридски“, в чиито франкофонски център се помещава националното бюро на AUF, Техническият университет в София, който има факултет и програми,в които се преподава изцяло на френски език, Химикотехнологичният университет (ХТМУ), Медицинските университети в София и в Пловдив. Българската академия на науките също е член на AUF, както и университетите в Русе, Велико Търново и Военната академия „Г.С. Раковски“, научаваме от Петър Топарев, ръководител на националното бюро на Университетската агенция на франкофонията в България. Петър Топарев (в средата) на посещение във Военната академия „Г. С. Раковски“. Сътрудничеството на българските университети с останалите членове на AUF става на проектен принцип в областта на обучението и научните изследвания. Техни представители ще вземат участие и в работата на Световната седмица на научната франкофония в Квебек, която има 4 основни подпрограми – политическа, научна, свързана с младежта и междууниверситетското сътрудничество. България е една от 42-те страни, подписали манифеста на франкофонската научна дипломация, но страната ни тази година няма да бъде представена на ниво Министерство на образованието и науката – казва ни Петър Топарев:   „За сметка на това имаме участие в научните конференции. Тематиката тази година е свързана основно с икономически теми и преподавателят от Нов български университет доц. Юлиана Хаджичонева ще изнесе доклад в рамките на този научен форум. Това много добре съвпада с факта, че през 2024 г. НБУ ще бъде домакин на Световния конгрес на икономистите франкофони – доц. Хаджичонева ще има възможност да запознае колегите си с това голямо събитие, което предстои за франкофонията в България. Останалите университети и техните преподаватели и изследователи ще участват в рамките на онлайн панелите и ателиетата, т.е. те няма да са на място в Квебек, но ще могат да проследяват и да се включват в работата на различните панели.“ Алея на франкофонията пред сградата на НБУ в София Това е третото издание на научния форум, но българските учени традиционно участват в сериозни международни научни проекти, в които работният език е френски. „Тези традиции са с доста дълбоки корени още от Възраждането – пояснява Петър Топарев. – След Освобождението има много студенти, които учат във Франция, връщат се в България, стават преподаватели и водещи изследователи и пионери в различни области, които развиват на базата на френския опит. Това продължава и след 1944 г. доколкото много добрата система езиково обучение в средното образование, която България има, а именно езиковите гимназии, е изградена на базата на френския опит. Така че традицията на френския в образованието ни – средно и висше, присъства наистина от много години в България и позволява на учените да се включват в по-широки екипи и да участват в по-мащабни проекти, включително и тези на Европейските университети.“ Ръководителят на националното бюро на AUF в България обръща внимание на трудността, която срещат учените при работата на език, различен от английски, заради парадигмата на оценка на научните изследвания и остойностяване на научния труд, която е свързана изцяло с публикации, цитирания и присъствие в различни бази данни на английски език. Но все пак интерес към научна работа на френски сред българските студенти и учени има: „Традицията, за която говорим продължава все още да същества в рамките на франкофонските програми в българските университети – споменах за тази в Техническия, но такива имат в Химикотехнологическия, свързани с инженерството, политически науки в НБУ, икономика и стопанско управление в Стопанския факултет на СУ, разбира се филологическите специалности в различните университети. Тези програми успяват да създадат млади учени франкофони, които след това стават част от екипите, и техните разработки. Но като цяло научната продукция на френски намалява“ – казва в заключение Петър Топарев.

Община Благоевград Снимка: RodnaVest.com
Новини

В Благоевград се очертава силно фрагментиран Общински съвет

Коалиция „ВМРО-БНД-Български глас“ ще има най-голямо представителство в Общинския съвет в Благоевград, а очакваните мандати са 6. Втора политическа сила в местния законодателен орган е ДПС, които могат да вземат и пет съветнически места – това е втората изненада. Водещите на национално ниво коалиции ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ си поделят третото и четвъртото място. Резултатите от местния вот показват силно фрагментиран Общински съвет в Благоевград на фона на кметската битка, която ще се реши на балотажа. Наследството от предишния местен парламент не е здравословно, дълбок разнобой между местна и държавна власт и най-много върнати решения. Шест места в Общинския съвет ще има спечелилата най-много гласове коалиция „ВМРО-БНД-Български глас“. Това в голяма степен се дължи на личния ангажимент на хората в кандидатската листа, които успяха да съберат внушителен брой преференции. Втората причина е, че в нея намериха място активисти на други партии, които напуснаха, защото не бяха съгласни с лидерските решения на партийните централи. Така се създаде усещането, че това са хора, които не правят компромис с личната си свобода и принципи. Водач на листата е Радослав Тасков, който има завиден опит в местния парламент и най-дългогодишен негов председател: „Вече имам достатъчно опит в работата с такъв фрагментиран Общински съвет. Наистина много формации намериха място в Общинския съвет. Личните интереси и политически зависимости се преодоляват, когато хората, които са вътре в Общинския съвет, поставят на първо място интересите на града. Ние сме избрани защото хората очакват от нас да работим съвместно в името на Благоевград. В рамките на кампанията всеки от нас е поел ангажимент към свои съседи, колеги. Тук лични и партийни интереси трябва да са на последно място„. Според него Благоевград се нуждае от екшън план, по който да тръгне.   Четири сигурни, а може би и пет общински съветника ще има в Благоевград Движението за права и свободи. В предишния местен парламент бяха трима. Второто място вероятно изненада много хора, но не и тези, които за последните години успяха да създадат партийни организации на Движението във всеки квартал и почти всички населени места. Социалната и демографска политика са в центъра на тяхната работа. Председателят на партията в Благоевград Мехмед Вакльов освен това е и новоизбраният кмет на Якоруда: „Нашият резултат не ме изненадва, защото през изминалия мандат имаше много работа за вършене, нашите съветници мисля, че се справихме много добре. С оглед на това резултатът ни е очакван. /…/ Не сме върнали нито един човек, да чуем неговите проблеми и с каквото сме могли, сме помагали на хората в Благоевград. Това дава резултат„. Не трябва да чакаме инвеститорите да идват в Благоевград, ние трябва да ги търсим, категоричен е Вакльов.

Новини

Мъж пострада при пожар в Перник

52-годишен мъж е пострадал при пожар в дома си в Перник. Инцидентът е станал тази нощ, около 04,30 ч. Сигналът за пожара е подаден на тел. 112. Съобщено било, че гори котелно помещение на локално парно, намиращо се в къща. При опит да загаси пожара собственикът на сградата е получил изгаряния на ръцете и краката. Оказана му е първа помощ в пернишката болница и е оставен за лечение. Пламъците били локализирани от два екипа на пожарната. Унищожени са около един кубик дърва за огрев. По първоначални данни причината за пожара е неправилно ползване на отоплителното съоръжение.

Новини

След спор: Бой между пътници във влак на БДЖ, издирват нападателя

Нападателят успял да слезе на следващата гара и да се укрие Мъж пострада след побой във влак. Потърпевшият бил нападнат от друг пътник, който му нанесъл удари в главата и му разбил носа. Посегателството станало малко преди композицията да спре на гара Томпсън. Свидетели подали сигнал към превозната бригада и на телефон 112. Нападателят обаче успял да слезе необезпокоявано на гарата и се укрил. Властите все още го издирват. Ръководителят на управление в отдел „Сигурност” в БДЖ Ивайло Харалампиев обясни в ефира на „Здравей, България”, че двамата пасажери са се скарали в едно от купетата, а спорът прераснал във физическа саморазправа.

Новини

От МВнР нямат информация за загинали български строители в Хамбург

Какво се знае за инцидента, при който загинаха четирима работници От МВнР казват, че не са получили информация за загинали или пострадали български граждани в Хамбург. Това съобщиха от външното ни министерство за NOVA късно снощи. Вчера германски медии съобщиха, че четирима българи са загинали при инцидент на строителна площадка в Германия. Осеметажно скеле се е срутило върху асансьорна шахта на обект в Хамбург. Часове са продължили спасителните операции. Съобщено беше и за пети работник, който е в много тежко състояние. Информацията, че четиримата са българи, дойде от Службата за градско развитие на Хамбург и цитирана от местните медии. Веднага след като дипломатите ни в Берлин са прочели новината, са влезли в комуникация с местните служби. „По информация на компетентните полицейски и трудови служби в Хамбург, разследването на злополуката все още не е приключило и на този етап не може да бъде дадена конкретна информация относно самоличността и гражданството на пострадалите”, се казва в отговора до NOVA. Дипломатите ни са във връзка с местните служби и уверяват, че ако български граждани имат нужда от помощ, могат да се обърнат към посолството ни в Берлин. Строителната площадка е най-голямата в Германия. На нея работят 1400 строители. Тъй като днес в Хамбург е почивен ден, много хора и в понеделник са почивали и на площадката се предполага, че е имало около 700 работници.

error: Content is protected !!