RodnaVest.com

Новини

Новини

Община Благоевград спечели дело за близо 400 000 лева

Административен съд отмени финансова корекция на МОСВ! Община Благоевград спечели дело за близо 400 000 лева Община Благоевград спечели дело в Административен съд за финансова корекция в размер на близо 400 000 лева по проекта за изграждане на компостираща инсталация на новото депо за отпадъци край благоевградското село Бучино. Припомняме, че МОСВ наложи финансовата санкция по проект, стартирал през 2018 година, с мотив, че при провеждането на обществената поръчка са открити нарушения, отнасящи се до критериите за подбор, приложени към участниците в процедурата. След като разгледа делото по същество съдът реши, че финансовата корекция, наложена от УО на ОПОС по проект с наименование „Изграждане на допълнителна инфраструктура /инсталация за предварително третиране на битови отпадъци и компостираща инсталация за разделно събрани биоразградими и/или зелени отпадъци/ за развитие на регионалната система за управление на отпадъците на регион, включващ общини Благоевград, Симитли, Рила, Кочериново и Бобошево“, е неоснователна и незаконосъобразна. Спестените близо 400 000 лева ще се отразят положително на общинския бюджет и ще бъдат пренасочени за подобряване на градската среда.

Новини

Изложба “Мога да бъда“ гостува в Благоевград

“Мога да бъда“ – изложбата, която разкрива ползите от разделното събиране на отпадъци, гостува в Благоевград Пътуваща фотоизложба под надслов „Мога да бъда“ гостува в Благоевград. Тя e подредена на пл. „Георги Измирлиев“ и съдържа общо 16 пана, на които са поместени снимки и информация, разкриващи ползите от разделното събиране. Изложбата разказва за новия живот на отпадъците след рециклирането им, както и процесите по третиране след изхвърлянето им в специалните цветни контейнери.

Новини

След спор 15-годишно момче е пострадало с прободна рана в Сандански

Около 21:15 часа вчера, от ФСМП-Сандански е получено съобщение за постъпило 15-годишно момче с прободна рана в областта на седалището. От работещите по случая полицейски служители е установено, че инцидентът е станал след възникнал спор в района на ул. “Солидарност” в гр. Сандански. Като съпричастен към извършеното деяние е установен 16-годишен младеж от гр. Сандански. По случая е образувано досъдебно производство. Работата продължава. Източник: МВР Благоевград 

Новини

Mъж пострада с прободна рана след скандал пред фен клуб в Сандански

Около 05:50 часа на 24.10.2023 г. в РУ-Сандански, от ФСМП-Сандански е получен сигнал за постъпил мъж за оказване на медицинска помощ с прободна рана в областта на корема. От работещите по случая полицейски служители е установено, че пострадалият е 36-годишен мъж от гр. Сандански, като в периода между 03:00 часа и 04:00 часа пред помещение, ползвано като фен клуб в района на ул. „Св. Св. Кирил и Методий“ в гр. Сандански е възникнал скандал, при който от 40-годишен негов съгражданин са му нанесени прободни рани с остър предмет в областта на корема и под лявата мишница. Пострадалият е настанен за лечение в МБАЛ-Петрич без опасност за живота. Извършителят на деянието е задържан със заповед за задържане до 24 часа. За случая е уведомена компетентната прокуратура. Образувано е досъдебно производство.   Източник: МВР Благоевград 

Новини

Разяснителна кампания относно метода за гласуване с машини на 21 и 22 октомври в зала „Пейо Яворов“ в Благоевград.

Разяснителна кампания относно метода за гласуване с машини ще се проведе на 21 и 22 октомври (събота и неделя) в зала „Пейо Яворов“ в Благоевград. Всеки жител, имащ право на глас, може да се информира за последователността на стъпките, свързани с упражняване на машинния вот и през двата дни за времето от 09.00 до 19.00 часа. В понеделник (23 октомври) до 15.00 часа машините ще бъдат разположени на партера на общинска админитрация. С цел улесняване на гражданите на разположение ще има дежурни служители на Община Благоевград, които ще оказват съдействие. Кампанията е във връзка с произвеждане на изборите за общински съветници и кметове, насрочени за 29 октомври 2023 г.

Община Благовград- площад Снимка: RodnaVest
Новини

ПО-ЧИСТ ВЪЗДУХ! Благоевград поетапно ще замени старите печки на дърва и въглища с нови екологични отоплителни уреди на ток и пелети

Община Благоевград е още една крачка по-близо до подмяна на старите печки на дърва и въглища с екологични уреди за отопление Община Благоевград поетапно ще замени старите печки на дърва и въглища с нови екологични отоплителни уреди на ток и пелети, което сериозно ще допринесе за намаляване на фините прахови частици и подобряване качеството на въздуха. Това предвижда готово проектно предложение на Община Благоевград по процедура „ЗА ПО – ЧИСТ ВЪЗДУХ!“ на Програма „Околна среда“ 2021-2027 г., което беше внесено в информационната система ИСУН на 19 октомври. Чрез този проект, на стойност 21,7 млн. лева, Община Благоевград има реалната възможност да реализира мащабна по размер подмяна на топлоуредите на дърва и въглища, ползвани от домакинствата на територията на общинския център и селата. В случай, че оценителната комисия приключи в по-бързи срокове, то благоевградчани ще могат да подават заявления за алтернативно отопление още през месец декември тази година. Право да кандидатстват ще имат всички физически или юридически лица, собственици или съсобственици на имот с жилищно предназначение в едноетажни или многоетажни жилищни сгради, които се отопляват на печки, котли и камини с дърва и/или въглища. При стартиране на проекта Община Благоевград ще проведе мащабна информационна кампания, в която ще бъдат разяснени ползите от подмяната на старите горивни устройства с нови екологични алтернативи. Ще бъде предоставена детайлна информация, относно процеса по изпълнение на проекта и етапите, през които ще преминат кандидатстващите.

Новини

Община Петрич завърши изграждането на нова пристройка към ДГ № 2 „Здравец“

 Община Петрич завърши изграждането на нова пристройка /РЗП 359, 70 кв. м./ към ДГ № 2 „Здравец“ в град Петрич. Капацитетът на същата е за две градински групи – 50 деца. Оборудвана и обзаведена, осигуряваща достъпна архитектурна среда. Реализирано е още частично вътрешно преустройство в градинската сграда, обновено е дворното пространство. Всяка една от групите в детската градина ще има свое място за игра на открито. Обща стойност на проекта е 1 575 623 лв. с ДДС. Досега градинските групи, за които е предназначена новата част, бяха в изнесена сграда, което обстоятелство създаваше редица неудобства.  В този мандат успяхме да обновим изцяло дворните пространства на още две детски градини. ДГ „Слънце“, централна сграда – нова отводнителна система и настилки, бяха монтирани нови съоръжения за игра, изградена е рампа за придвижване на деца с двигателни проблеми, ремонтирана е съществуващата каменна ограда, има ново озеленяване. Новата настилка при съоръженията за игра е ударопоглъщаща за гарантиране на допълнителна безопасност на децата В ДГ „Снежанка“ – нова отводнителна система и настилки, бяха монтирани нови съоръжения за игра, рампа за придвижване на деца с двигателни проблеми, нова спортна площадка с изкуствена трева, озеленяване. Новата настилка при съоръженията за игра също е ударопоглъщаща за допълнителна безопасност на децата  Извършихме ремонт – тоалетни и помещения за хранене в ДГ № 3 „Детелина“ – град  Изцяло със средства на общинския бюджет бе санирана сградата на Детска градина „Иглика“ в с. Кърналово  Извършиха са ремонтни дейности във вътрешните помещения и дворните пространства на детските градини в селата Марикостиново, Кулата, Генерал Тодоров, Тополница, Рупите, Беласица, Самуилово, Скрът, Габрене, Ключ  Изградихме физкултурен салон в СУ „Св. Паисий Хилендарски“, с. Първомай. Нашият проект беше одобрен и получихме финансиране по Програмата за развитие на селските райони  С цел преминаване към едносменен режим на обучение бе изградена пристройка с класни стаи и занималня в Първо основно училище „Кочо Мавродиев“  В училището беше извършен и основен ремонт на покрива. Направено е енергийно обследване на училищната сграда и се търси възможност за финансиране с цел внедряване на мерки за енергийна ефективност  През мандат 2015-2019 започнахме програма за обучение по предмета „Религия“. Бяха обхванати децата от начален етап на образование и подготвителните групи в детските градини и училища. Към момента програмата успешно продължава своята дейност и над 4 000 деца и ученици са посещавали часовете по Религия. За всички ученици от І до ІV клас в учебната програма е включен час по Религия, който се води от квалифицирани преподаватели, учебниците са предоставени от Светия синод. Финансирането на програмата е изцяло със средства от общинския бюджет. Община Петрич продължи да отдава и нужното внимание и финансов стимул на децата с изявени дарби и подпомагане на тяхното участие в редица състезания, олимпиади и конкурси чрез Програма за мерките за закрила на деца с изявени дарби, предложена от моя екип.  Продължаваме с грижа!

Новини

Спортен клуб по художествена гимнастика „Вихрен“ с успешно представяне на Световната купа по естетическа групова гимнастика в Италия

Спортен клуб по художествена гимнастика „Вихрен“ с успешно представяне на Световната купа по естетическа групова гимнастика в Италия! Най-малките таланти на Спортен клуб по художествена гимнастика „Вихрен“ Сандански взеха участие на Световната купа по Естетическа групова гимнастика в гр. Киари – Италия. След успешно представяне, малките гимнастички завършиха на седмо място в квалификациите и с това си заслужиха място на финалите, тъй като само първите 8 отбора се класират за тях. Поздравления за Анелия Гутева, Емили Карамитова, Кристина Герчева, Мишел Петкова и Наталия Кукушлиева и на техните треньори – Ванеса Сохейли и Лазарина Димитрова. Днес състезанието продължава! Пожелаваме им успех!

Новини

3 улици остават без вода в Сандански във връзка с възникнала авария

Съобщение за нарушено водоподаване-20 октомври 2023 г. „УВЕКС“ ЕООД – гр. Сандански, уведомява своите потребители, че във връзка с възникнала авария на 20.10.2023 г. /петък/ до 16:30 ч., ще бъде спряно водоподаването в района на ул. “Емануил Вескидович“, ул. „Солунска“ и ул. „Илинден“.

Новини

За по-светли и безопасни пространства! Община Благоевград подменя старото осветление с ново LED

За по-светли и безопасни пространства! Община Благоевград подменя старото, амортизирано осветление с ново LED по основни булеварди и улици в областния център Основни участъци от булевард „Пейо Яворов“ и улица „Яне Сандански“ в Благоевград вече са с ново, модерно LED осветление. И към момента работата по тяхното протежение продължава. Старите и амортизирани натриеви лампи са подменени с енергоспестяващи. Сменени са лампите и по ул. „Георги Андрейчин“ и ул. „Преслав“. Служители на ОП „Благоевград строй ремонт“ поставиха нови осветителни LED тела в дворните пространства на ОУ „Иван Вазов“, ЕГ „Акад. Людмил Стоянов“, ПМГ „Акад. Сергей Корольов“, около XI ОУ „Христо Ботев“, кв. „Еленово“ при бл. № 138 – 140. Монтирани са и нови соларни лампи на места, където няма изградена ел. мрежа и никога не имало осветление. Сред тях са Мацански андък, пространство в района на Търговията, около Владишкия дом и др. Ремонтните дейности, извършвани от Община Благоевград за подобряване на видимостта през малките часове на денонощието продължават.

error: Content is protected !!