RodnaVest.com

Новини

Новини

Връчват отличията „Лекар на годината”

Призовете се присъждат за 20-и пореден път Днес празнуват българските лекари. По този повод тази вечер за 20-и път ще бъдат връчени наградите за принос в медицината „Лекар на годината”. Престижното отличие се дава от Българския лекарски съюз, а по традиция церемонията съвпада днешния празник. За първи път, освен обичайните 5 категории, ще бъде връчено и специалното отличие за лекарска всеотдайност и етика „Д-р Стефан Черкезов“. Преди 60 години д-р Черкезов дава живота си, за да спаси 47 души.

Новини

Отбелязваме Деня на военния парашутист

Военнослужещи в Пловдив ще направят специална демонстрация Специални прояви в страна за деня на военните парашутисти и 79-ата годишнина от първото сражение на Парашутната дружина на България. Военнослужещите от Специалните сили в Пловдив ще демонстрират способности при изпълнение на специализирани ръкопашни техники и парашутни скокове. Преди това ще бъдат наградени военнослужещи от Специалните сили. На церемонията ще бъде и министърът на отбраната Тодор Тагарев. Негово Преосвещенство Знеполския епископ Арсений ще отслужи благодарствен молебен по повод храмовия празник на параклис „Св. Йоан Рилски Чудотворец“ в района на формированието.

Новини

Пореден вандалски акт срещу автобус на градския транспорт в Пловдив

Обект на посегателството е автобус по линия № 9 Нов вандалски акт срещу автобус на градския транспорт в Пловдив. При инцидента няма пострадали пътници. Шофьорът и кондукторът също са без наранявания. За 1 година това е десетото обстрелване на автобус в града. Обект на посегателството е автобус по линия № 9, счупено е едно от страничните стъкла на превозното средство. „Вчера сутринта някъде около 7 ч. автобусът е престоявал на последна спирка в кв. Тракия, през това време някой от съседния блок е хвърлил камък и е счупил стъклото. За няколко години на над 15 автобуса им бяха счупени стъклата точно на това място”, посочи Костадин Тотков, „Автобусни превози”, Пловдив. Той обясни още, че около автобуса не е имало лица, което значи, че вероятно е стреляно отдалече и от високо, защото стъклото е счупено по този начин. „Шофьорът е уведомил полицията, на място органите на реда са констатирали, че ударът е направен с камък”, каза Тотков.   Щетите ще възлизат на 2000-2500 лв. „Не се знае кога ще намерим такова стъкло и автобуса през това време няма да може да се използва”, заяви той. От полицията потвърдиха, че има подаден такъв сигнал. Но извършителят на посегателстното не е задържан и продължава да се издирва.  

Новини

Президентът наложи вето върху либерализацията на пазара на ток за бита

Радев отбелязва, че приетият закон се е отдалечил от целите на социалната държава Президентът наложи вето върху измененията и допълненията в Закона за енергетиката. Законът се е отдалечил от целите на социалната държава, а неговото приемане не е придружено с пълноценна оценка на въздействието, въпреки че се въвеждат положения, пряко засягащи благосъстоянието на българските граждани и устойчивостта на енергийната система, подчертава в мотивите си държавният глава. Румен Радев упражни правото си на вето върху закона, който предвижда пълна либерализация на пазара на електрическа енергия за битовите потребители до 2026 г. „Стандартът на живот на мнозинството от българските граждани остава най-ниският в Европейския съюз, а предвидените промени биха могли още повече да затруднят именно хората, които и без това трудно посрещат базовите си житейски разходи“, пише държавният глава в мотивите си. Президентът отбелязва, че приетият закон се е отдалечил от целите на социалната държава, а неговото приемане не е придружено с пълноценна оценка на въздействието, като не са направени необходимите модели и прогнози, въпреки че се въвеждат положения, пряко засягащи благосъстоянието на българските граждани и устойчивостта на енергийната система.   В закона се предлага регламентирането на преходен пазарен модел, който ще влезе в сила от м. юли 2024 г., чрез компенсиране на битовите потребители и ще действа до въвеждането на пълна либерализация на пазара на дребно, т.е. до края на 2025 г., което предполага отпадане на компенсирането за битовите потребители към тази дата. Към момента обаче все още има значителна разлика в ценовите нива на регулирания и свободния пазар на електроенергия на дребно. Реално балансирано изменение на регулираните цени до изравняването им с цените на свободния пазар трябва да се случи в рамките на кратък период от 18 месеца, което рискува да доведе до рязък скок на цените за крайните битови клиенти към началото на 2026 г., пише още в позицията. Въпреки че не оспорва необходимостта от нормативни промени съгласно поетите от страната ни ангажименти към Европейския съюз, държавният глава припомня, че именно европейското право позволява и изисква от страните членки да защитят енергийно бедните и уязвими битови клиенти. Прекалено ограничената дефиниция за енергийна бедност, неяснотата в компенсаторния механизъм и несигурността за наличието на достатъчно средства за подпомагане на нуждаещите се, не гарантират в достатъчна степен постигането на тази цел. Румен Радев предупреждава, че заличаването на фигурата на обществения доставчик и премахването на енергийния микс може да предизвика спиране на производство на електрическа енергия от ТЕЦ „Марица-Изток 2“ и ще застраши функционирането на „Мини Марица-Изток“ още в средата на следващата година.   „Ново обсъждане на приетия на 5 октомври 2023 г. Закон за изменение и допълнение на Закона за енергетиката е възможност за народните представители повторно да преценят както параметрите на реформата, така и механизмите за подпомагане на засегнатите“, призовава народните представители държавният глава. Публикуваме и пълния текст на мотивите: М О Т И В И ЗА ВРЪЩАНЕ ЗА НОВО ОБСЪЖДАНЕ В НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ЕНЕРГЕТИКАТА, ПРИЕТ ОТ 49-ОТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ НА 5 ОКТОМВРИ 2023 Г. Уважаеми народни представители, Споделям стремежа на законодателя да изпълнява поетите ангажименти за промени на действащата нормативна уредба в областта на енергетиката, в това число окончателното въвеждане на разпоредбите на Директива (ЕС) 2019/944 на Европейския Парламент и на Съвета от 5 юни 2019 г. относно общите правила на вътрешния пазар на електроенергия и за изменение на Директива 2012/27/ЕС. Оценявам положително, че вносителите отчетоха трудностите, които ще създаде новата уредба и отложиха влизането в сила на голяма част от разпоредбите към 01.07.2024 г., вместо първоначално планираната дата 01.01.2024 г. Същевременно считам, че въведената със закона реформа не е придружена с пълноценна оценка на въздействието, като не са направени необходимите модели и прогнози, въпреки че се въвеждат положения, пряко засягащи благосъстоянието на българските граждани и устойчивостта на енергийната система. В закона се предвижда пълна либерализация на пазара за битовите потребители до 2026 г. Предлага се регламентирането на преходен пазарен модел, който ще влезе в сила от м. юли 2024 г., чрез компенсиране на битовите потребители и ще действа до въвеждането на пълна либерализация на пазара на дребно, т.е. до края на 2025 г., което предполага отпадане на компенсирането за битовите потребители към тази дата.  Към момента обаче все още има значителна разлика в ценовите нива на регулирания и свободния пазар на електроенергия на дребно. Следва да се има предвид и голямата вероятност цените на електрическата енергия да се увеличат допълнително в контекста на пълната непредвидимост на ключови фактори като геополитическата обстановка, търсенето на енергия в световен мащаб, действията на основните централни банки и др. Реално балансирано изменение на регулираните цени до изравняването им с цените на свободния пазар трябва да се случи в рамките на кратък период от 18 месеца, което рискува да доведе до рязък скок на цените за крайните битови клиенти към началото на 2026 г. За да бъдат избегнати посочените потенциални рискове и неблагоприятни последици за всички участници на пазара на електрическа енергия, е необходимо във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ да се осигурят допълнителни около 1,5 милиарда лв. на годишна база, с които при сегашните пазарни цени би се компенсирала разликата между борсовата цена на електрическата енергия и утвърдената такава на обществения доставчик за регулаторния период 1 юли 2023 г. – 30 юни 2024 г. В закона обаче не е предвиден адекватен механизъм за осигуряването на тези средства. Ако те не бъдат гарантирани, това ще доведе до крайно негативни последствия за енергийния пазар, за сигурността на снабдяване на битовите потребители и съответно до сериозни икономически и социални сътресения за държавата и нейните граждани. От друга страна, законът заличава фигурата на обществения доставчик, но не урежда договорните отношения на Националната Електрическа Компания ЕАД (НЕК ЕАД) и централите за лигнитни въглища, които ще останат в сила. Това вероятно ще доведе до критично влошаване на финансовото състояние на НЕК ЕАД. Същевременно премахването на „енергийния микс“ за регулирания пазар и отпадането на възможността със заповед министърът на енергетиката да определя годишни количества енергия, които НЕК ЕАД изкупува от ТЕЦ Марица изток 2 ЕАД сериозно ще застраши функционирането на държавната ТЕЦ и Мини Марица-изток ЕАД още през средата на следващата

Новини

По-скъпа „Гражданска отговорност“ за нарушителите на пътя

Ще бъдат ли шофьорите по-дисциплинирани или няма да има промяна? Шофьорите, които причиняват катастрофи или правят чести нарушения на пътя, да плащат по-висока „Гражданска отговорност“. Това гласят промени в Кодекса на застраховането. Проектът е пуснат за обществено обсъждане. Според застрахователния брокер Емилия Георгиева действително в Монтана има водачи с 2,3 и дори 5 нарушения в рамките на година. „Имало е и случай с над 10 произшествия за същия период, цената на задължителната ГО е същата, както и при шофьорите без провинения. Вероятно по-високата цена за нарушители ще дисциплинира, но и ще причини недоволство. Браншовите организации не успяват да постигнат до споразумение с МФ. В повечето европейски държави обаче системата бонус малус съществува“, обясни тя. По думите ѝ според новия проект има базова премия за водачи, които са нарушили правилата. „До 25% е отстъпката за липса на нарушения в първата година. За тези с провинения увеличението на ГО може да достигне до 400%. Всички застрахователни компании трябва да имат еднакви критерии, така няма да бъдат избегнати увеличенията“, посочи Георгиева.

Новини

СУПЕР НОВИНА! Иван Рълев от „Игри на волята“ отвори дентална лаборатория

Ново начало за младия Рълев Иван Рълев, един от най-обсъжданите участници в сезон 5 на „Игри на волята“, отвори собствена дентална лаборатория. Според някои медии 25-годишният зъботехник от Симитли е големият победител в риалитито и е финансирал новото си начинание със спечелените 100 000 лева. Иван Рълев посрещна гостите си в своя роден град Симитли с традиционна българска вечеря в “Черешката на тортата” Сред първите, които го поздравиха, беше Николай Чакалов от миналогодишния сезон на „Игри на волята“. В публикация във Facebook той написа: „Поздравления! Голяма крачка правиш, а си само на 25. Радвам се и се гордея с теб, че превръщаш мечтите си в реалност и ‘Ivan Ralev Dental Lab’ е вече факт. Винаги се фокусирай върху това как можеш да успееш, а не върху това как да се откажеш. Въпреки че пътят може да е скалист и изпълнен с трудности, аз знам, че можеш да се бориш с всякакви предизвикателства. В Игри на волята го доказваш, а това е отражение на живота ти!“ СИМИТЛИ СЕ ГОРДЕЕ! Иван Рълев е големия победител в „Игри на волята 5“ Според „България днес“ Иван побеждава Момчил в епична битка седмици преди финала, което му позволява да се класира сред последните трима на арената заедно с Крум и Мастагарков. Екипът на RodnaVest пожелава на Иван Рълев много професионални успехи и го подкрепя в пътя му към големи постижения. Той доказва, че с упоритост и талант мечтите могат да се превърнат в реалност.  

Новини

Градската художествена галерия ще се открие традиционна обща изложба в Благоевград

На 18 октомври, когато Православната църква почита Свети Лука, считан за покровител на художниците, в залите на Градската художествена галерия ще се открие традиционна обща изложба. 40 автори от Благоевград и региона ще покажат 80 произведения живопис, графика, приложно изкуство, скулптура. Изложбата има конкурсен характер. Наградите са осигурени от Община Благоевград. Откриването е утре в 18:00 часа. Повече може прочетете на сайта на Община Благоевград на: https://blagoevgrad.bg/…/obshta-hudojestvena-izlojba-se…

Новини

„Рана“ от Захари Карабашлиев – разказ за героизъм, нежност и надежда

Плътният и емоционално сгъстен стил и мащабни сюжети в книгите на писателя Захари Карабашлиев („18% Сиво“, „Хавра“, „Опашката“) отдавна са му завоювали признанието и обичта на читателите като ненадминат хроникьор на човешките сърце и памет. На 23 октомври 2023 г. в две издания, с твърди и с меки корици, на пазара ще се появи „Рана“ – виртуозен и разтърсващ роман за смелост, състрадание, любов и спасение на фона на злото, погълнало Европа в началото на миналия век. За „Рана“ Какво е саможертвата? Да загинеш на бойното поле в името на отечеството или да спасиш живота на едно дете? Сава е бежанец от пепелищата на Одринска Тракия след Балканските войни, сега студент по право в София. Елиза е генералска дъщеря, талантлива пианистка, сега в последния клас на Музикалното училище. Любовта им е невинна и кратка — новата, голяма световна война ще прати младия идеалист в школа за запасни офицери, а през септември 1916-а ще го отведе на Добруджанския фронт, където съдбата го среща с мобилизиран румънски писател и четиригодишно сираче. От окопите на Първата световна война, през мирна София и назад към пепелищата на Одринска Тракия след Балканските войни, този роман e отзвук от жестоките болки на една окрилена от идеализъм, но разкъсвана от безпощадни конфликти България, в която лични и национални рани са все още незараснали. Дълбоко хуманен и категоричен, „Рана” разгръща някои от най-непознатите страници на българската история, за да ни увлече в зареден с напрежение, но и лиричен разказ, който напомня колко непроменима си остава – без значение какъв език говорим и от коя страна на окопите сме – човешката душа.   За Захари Карабашлиев Захари Карабашлиев пише проза и драматургия, автор е на романа „18% Сиво“ – бестселър с 32 преиздания в България и с преводи в Съединените щати, Франция, Полша, Словакия, Хърватия, Сърбия и др., – класиран сред стоте най-любими книги на българските читатели в кампанията Голямото четене. Вторият му роман „Хавра“ излиза през 2017 г., а четири години по-късно се появява и „Опашката“, която е посрещната възторжено от критиката и читателската публика и е адаптирана от Явор Гърдев в удостоено с Аскеер представление. Карабашлиев е носител на Националната литературна награда за български роман на годината (2018 и 2022 г.), Роман на годината (Фондация ВИК), Христо Г. Данов, Хеликон, Аскеер и др. Негови творби са публикувани в книги, сборници и списания, превеждани са на много езици, а разказът Разсейки през 2018 г. е включен в престижната американска антология Най-добрата европейска проза.    

Новини

Откриване на „Есенни вечери на изкуствата“ в Сандански

ОТКРИВАНЕ НА „ЕСЕННИ ВЕЧЕРИ НА ИЗКУСТВАТА“ – 19 октомври /четвъртък/! Четиридневното дългоочаквано събитие, посветено на изкуствата, започва на 19 октомври /четвъртък/ с творечска среща с Бойка Асиова – автор на „Благ мехлем“, „Яловата вдовица“, „Роден на Великден“ и др. Откриващото събитие ще се проведе в Художествената галерия на Дома на културата в 17:00 ч. След срещата с Бойка Асиова, от 18:30 ч. словата се претворяват в сцена с театралната постановка „Ако за миг замълчим“. Представлението “Ако за миг замълчим” е по текстове на автори от #Сандански и можем да гледаме на 19 октомври, 18.30 ч. в Дома на културата! Някои изпълнения са от самите автори, с любезното съдействие на Детска театрална школа към Клуб “Литература, Изкуство, Култура”, Клуба по актьорско майсторство към ЗПГ „Климент Тимирязев“ и актьори от театралната трупа към Народно читалище „Отец Паисий -1919“.

error: Content is protected !!