RodnaVest.com

Новини

Новини

В Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи сградата на Камерна опера грейна в зелено  

В Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи сградата на Камерна опера грейна в зелено   Община Благоевград се включи в кампанията в подкрепа на донорството и трансплантацията. От 19.15 ч. до 20.15 ч. на 7 октомври сградата бе осветена в зелено.   В знак на солидарност фасадите на емблематични сгради в деветнайсет общини бяха осветени тази вечер в зелено – цветът на донорството и трансплантацията.   Днешният Европейският ден на донорството и трансплантацията на органи, тъкани и клетки преминава под мотото “Твоето настояще е тяхното бъдеще!“, а основната цел е да бъде повишена обществената информираност за смисъла и значението на донорството и трансплантацията като възможност за спасяване на човешки животи.   849 българи в момента чакат за трансплантация на орган. Броят им е 20 пъти по-голям от този на хората, получили шанс за нормален живот след донорска ситуация от началото на годината, според данни на здравното министерство.

Новини

Община Благоевград извършва проверка по сигнал за умъртвени животни в зоопарка, първоначалните данни сочат отравяне

  Община Благоевград извършва проверка по сигнал за умъртвени животни в зоопарка, първоначалните данни сочат отравяне Община Благоевград се самосезира и започна проверка във връзка с откритите мъртви животни на територията на Зоопарк – Благоевград. След подаване на сигнал на мястото на инцидента са се отзовали служители на зоопарка и звено „Инспекторат“ към Община Благоевград, след което са били извикани екипи на Областна дирекция на МВР – Благоевград, както и ветеринари от София. Иззети са записи от камерите за видеонаблюдение, които и в момента се преглеждат. Образувано е досъдебно производство. По повод информацията, която се появи в социалните мрежи от потребител, който твърди, че е бил на място и е подал сигнала, кадрите от видеонаблюдението показват, че същата жена не е била в района на зоопарка през вчерашния ден. Във връзка с публикации в социалните мрежи, в които се разпространява клип от мястото на инцидента с твърдението, че животните са убити от ваксини, Община Благоевград уточнява, че ваксинация на обитателите не е била извършвана. За съжаление обаче това не променя факта, че част от любимците, обитаващи благоевградския зоопарк са мъртви. Надяваме се причинителите на това деяние да бъдат установени, като за целта Община Благоевград ще продължи да работи по случая и да оказва пълно съдействие на компетентните органи. „Категорично мога да кажа, че на животните не са поставяни ваксини, извършено е обезпаразитяване на всички обитатели в зоопарка преди два дни. Оцелелите сърнички са изведени от ограждението, където живеят, мястото е почистено основно, след което те са върнати отново там“, подчерта управителят на зоопарка Крум Попниколов. Апелираме към жителите и гостите на Благоевград да не се доверяват на фалшиви информации, които се разпространяват в социалните мрежи! Община Благоевград се ангажира и ще предостави пълна информация за случая, след като разследването приключи!

Новини

TЪЖНА НОВИНА! 7 сърнички издъхнаха мистериозно в зоопарка в Благоевград

7 сърни са починали при мистериозни обстоятелства в благоевградския зоопарк. Те са открити мъртви снощи. Сред тях има и малки сърнички. В момента им се прави аутопсия, за да се установи причината за смъртта им. Предполага се, че животните са били отровени. Иззети са всички записи от камерите за видеонаблюдение в зоопарка, започнало е разследване. За случая е уведомена и полицията. Toва сподели Александрина Т. И. в профила си във фейсбук  Мили хора ….. със свито сърце и с цялата болка и ужас , които може да побере една човешка душа ви споделям тези ужасяващи кадри от последните часове живот на едни от най-невинните и чисти същества на тази планета. Аз съм от хората, които много високо ценят живота на беззащитните създания на майката природа и изживявам подобни публикации изключително тежко. Никога не съм била привърженик на видеа от този тип , защото ме карат да се чувствам безсилна и нищожна пред случващото се . Точно като по-рано днес в Зоопарка в Благоевград .. Но заснех всичко това и се надявам да има смисъл. Думите ми не стигат да опиша ужаса … ръцете ми треперят докато пиша и сърцето ми е разбито. Защото те имаха шанс…. Имали са шанс през целия ден да им се помогне . Служителите на Зоопарка са ги видяли и подминали. До 17:20ч днес когато се натъкнах на този ужас . 2 часа – звънях , молих се , крещях, плаках, тичах и пак се молих. 2 часа гледах в очите ужаса и смъртта… Хора, те се молеха с очички някой да им помогне. И дойдоха , смилиха се няколко човека . Опитахме . Но нямахме успех и в 21 ч издъхна и последното. 7 сърнички са звездички на небето днес . И няма да ни простят на нас хората , за това което им причиняваме. Никога!! Те станаха жертва на безотговорността на безмилостните хора, които са част от екипа в Зоопарк Благоевград! Третото ми и последно посещение там , на което ставам свидетел на ужасното отношение към животните! Но нека това е края! Аз няма да забравя това, което видях! Сърцето ми няма да забрави този ужас. Мозъка ми няма да изтрие гледката! Моля ви мили хора, умолявам ви, споделяйте. Нека има гласност ! Нека има милост ! Нека да справедливост ! Зоопарка на ужасите не трябва да функционира ! И съжалявам , че виждайки това ще преживеете ужаса.. но нека има смисъл ВИДЕО 1 ВИДЕО 2

Новини

Камерна опера в Благоевград ще светне в зелено в Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи

Камерна опера в Благоевград ще светне в зелено в Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи Община Благоевград ще се включи в кампанията в подкрепа на донорството и трансплантацията. На 7 октомври (събота) сградата на Камерна опера в областния център ще бъде осветена в зелено от 19.15 до 20.15 часа. Тази година Европейският ден на донорството и трансплантацията на органи, тъкани и клетки ще се отбележи под мотото „Твоето настояще е тяхното бъдеще!“, а основната цел е да се повиши обществената информираност за смисъла и значението на донорството и трансплантацията като възможност за спасяване на човешки животи. В България, към 6 октомври, своя втори шанс за живот очакват 849 български граждани. От началото на годината до момента в страната успешно са реализирани 17 донорски ситуации, дали шанс за живот на 42 души. Освен това са извършени и 141 трансплантации на хемопоетични стволови клетки и 685 тъканни трансплантации. В глобален мащаб броят на нуждаещите се от органна трансплантация продължава да надвишава значително осигурените органи. По осреднени данни на Съвета на Европа през 2022 г. 39 хиляди човека са получили трансплантация, докато 48 хиляди са новите пациенти, регистрирани в листите на чакащите. Това означава, че на всеки час приблизително пет нови пациента се добавят в списъка на тези, които се надяват на своя втори шанс. Средно 19 пациента на ден не успяват да дочакат своята трансплантация.

Новини

Съобщение за нарушено водоподаване в Сандански

Съобщение за нарушено водоподаване! УВЕКС“ ЕООД – гр. Сандански, уведомява своите потребители, че във връзка с възникнала авария, на 07.10.2023г. /събота/ до 13.00 ч., ще бъде спряно водоподаването в района на пл. Грамос, ул. „Пирин“, част от ул. „Кирил и Методий, ул. „Одрин“, ул.“Георги Казепов“, ул. „Никола Карев“, ул. „Захари Стоянов“, ул. „Горно Броди“, ул. „Пелистер“, ул. „Шар планина“, ул. „Илинден“, ул. „Васил Левски“ и др.

Новини

Случаят „Шейново”: Спряха разследването за разменените бебета

Според Прокуратурата извършителят не е установен по безспорен и категоричен начин Досъдебното производство за разменените бебета е спряно, съобщиха от Софийската районна прокуратура. „След детайлно запознаване на наблюдаващия прокурор със събраните в хода на разследването данни, производството е спряно, тъй като не е установен по безспорен и категоричен начин извършителят“, се казва в съобщение на прокуратурата до NOVA. Според запознати, ако постъпят нови данни по разследването, делото може да бъде възобновено.   В хода на досъдебното производство са били разпитани над 20 свидетеля, сред които майките на разменените бебета, акушерките и лекарите, присъствали на раждането, неонатолозите, прегледали децата, директорът на болницата, както и всички лица, които имат отношение към случая. Направени са ДНК експертиза и графическа експертиза. Отправено е запитване до болницата, относно размяната на бебетата. Изискани са данни от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“. Към делото са приложени и справки от Столичната регионална здравна инспекция  и от дирекция „Здравеопазване“ на Столичната община. От установеното по делото е видно, че не са спазени вътрешните правила на болницата, се казва в съобщение на Прокуратурата. В единственото си интервю, майката заяви, че при изписването набързо са й били пъхнати документите от служители на болницата.

Новини

Болна жена приписа апартаментите си на лекари и почина мистериозно в Пловдив

Има ли нередности в поредния подобен случай Пореден случай, при който болна жена приписва апартаментите си на болногледачи и издъхва при мистериозни обстоятелства. Началникът на клиниката по хирургия в „Александровска болница” доц. д-р Манол Соколов и дерматологът д-р Евгения Божикова са получили по един апартамент от вече покойната им пациентка д-р Лидия Чакърова. Двамата твърдят, че тя им е дарила жилищата си в „Лозенец” и на „Лъвов мост”, защото са се грижили за нея. Лидия Чакърова умира на 1 септември тази година, без никой от роднините ѝ да бъде уведомен. Смъртта ѝ е констатирана от общопрактикуващия лекар д-р Иван Минков, с когото дерматоложката живее на семейни начала. Два дни по-късно тялото на пенсионерката е кремирано в крематориума в Пловдив, където декларацията за съгласие от наследник не е задължителна. „Тя каза: „Искам да ви даря моя апартамент”. Първата ми реакция беше „Не! В никакъв случай! Такива неща за мен са тежест”. Повече от 6 месеца – може би 8-9, разсъждавах по въпроса. Всички мои близки и адвокатката ми ме посъветваха да приема, защото това е нейната воля. Казаха, че нямам право да отхвърлям волята на жената”, коментира д-р Евгения Божикова. Според рехабилитатора Галя Каменова за покойната жена не се полагали грижи. „Нямаше място по тялото, по което да няма синина. Трябва да е търкаляно тялото, за да посинее отвсякъде. Просто беше страшно”, спомня си жената.   За контактите на възрастната жена с двамата лекари – д-р Евгения Божикова и доц. Манол Соколов, роднините ѝ разбират случайно през март тази година, когато тя изчезва от дома си на булевард „Мария Луиза” в София и няколко дни е с изключен телефон. Това разказва единият ѝ племенник Валентин Борисов. Той е разсиновен от сестрата на покойната Лидия, но се е чувал и виждал с леля си. „Тя ми се обади и ми каза, че е много страшно положението, че ще я водят някъде, но не знае къде. Оттам нататък нямаше връзка с нея. „После ще се чуем, после ще ти обясня”. Това бяха думите ѝ. След като мина един час, телефонът вече беше изключен”, казва племенникът на Чакърова. Валентин започва да търси леля си в различни болници в София. Открива я в частен хоспис, където д-р Божикова решила да я настани, след като Лидия паднала, счупила си крака и претърпяла операция. Според Валентин леля му не звучала напълно адекватна. Била опиянена. Д-р Евгения Божикова обаче твърди, че тя сама платила за операцията на възрастната жена. В хосписа племенникът на Лидия вижда двамата лекари за първи път, а д-р Божикова разбира, че Лидия все пак има роднини. Валентин твърди, че лекарката била видимо притеснена от неговото присъствие. Лидия Чакърова е дарила апартамента си на булевард „Мария Луиза” до „Лъвов мост” на д-р Божикова на 18 март 2022 г. с пълномощно. Лекарката твърди, че дълго се колебала дали да приеме жилището с пет стаи, но накрая се съгласила. В знак на благодарност лекарката решила, че ще се грижи за Лидия. Преди години започнала да лекува кожните ѝ проблеми безплатно и така така двете се сближили.   До март тази година, когато пада и си чупи крака, Лидия можела да се обслужва сама. Плащала на жени да почистват дома ѝ и да ѝ пазаруват. След като е изписана от хосписа обаче, до 1 септември, когато умира, жената остава на легло. Д-р Божикова твърди, че през цялото това време е била до нея. Близките на възрастната жена обаче смятат, че за Лидия не са полагани никакви грижи. „Тя беше… не мога да го опиша. Представете си едно малко човече с огромна гърбица, което лежи в странна поза и не мърда. 24 часа в денонощието тя не мърдаше. Беше цялата синя – раменете, ръцете, краката ѝ бяха синьо-черни. Или е от падане, или е търкаляно, или е влачено това тяло. Не определена зона, а цялото тяло… Не бях виждала подобно нещо досега. Такива синини от обездвижване не може да се появят. Те не са на лежащата страна, а на свободната”. Така Галя Каменова описва състоянието на починалата вече жена. По думите ѝ Лидия не е била хранена, хигиената ѝ също не била добра. „Лежи на една страна и слюнката ѝ тече от устата. Тя не може да се избърше със салфетка. Слагаха кухненска ролка. И тя винаги беше вир-вода. Аз имам чувството, че за домашен любимец се грижи повече човек. Не мога да си го представя за човешко същество такова отношение”, продължава рехабилитаторката. За да помага на леля си, племенникът ѝ Валентин отива да живее при нея за около 2 месеца. Разказва, че д-р Божикова не ходила често, защото била уморена, заета или била на почивки в България и чужбина. По думите му болногледачката, осигурена от лекарката, нямала медицинско образование и не можела да се грижи адекватно за Лидия. На 20 април тази година Лидия дарява втория си апартамент в „Лозенец” на завеждащия клиниката по хирургия в „Александровска” болница доц. Манол Соколов, на когото преди години е била пациент. Няколко месеца преди да почине близка приятелка на Лидия, която пожела да остане анонимна, разказа, че трудно се свързвала с нея. След като възрастната жена умира, д-р Божикова не уведомява никой от роднините ѝ. В смъртния акт пише, че е починала в 12 часа на обяд. Документът е изготвен от личния лекар на Лидия, който живее на семейни начала с д-р Божикова. „Не знаех, че тя има наследници. Сложила съм некролози на вратата с идеята, че който се интересува от нея, ще ги види. По съвет на моята адвокатка не се обадих на Валентин, тъй като последният ни разговор беше доста нелицеприятен. Аз запитах моята адвокатка дали да му се обадя и тя каза не, защото той не е никакъв роднина”, каза дерматоложката. Д-р Иван Минков пише, че Лидия е починала от сърдечна недостатъчност. Не намира данни за насилствена смърт и разрешава покойната да бъде кремирана. Тялото ѝ е кремирано в Пловдив, защото в София се изисква задължително декларация от роднина. „Момчето от агенцията ми каза, че като ги е попитало за документи за родствена връзка, тя се е обадила на някаква адвокатка и тя ѝ е диктувала. На един кариран лист е написала „Аз, в качеството

Новини

За последното денонощие: 14% са положителните за коронавирус проби

Новите случаи на COVID-19 през последното денонощие са 266. Един човек е починал вследствие на болестта. Това показват данните на Единния информационен портал. Новите случаи са открити чрез 1904 теста, което означава, че делът на положителните тестове е 14 процента. Активни са 3715 случая. В болница остават 364 пациенти, като 42 от тях са били хоспитализирани през последното денонощие. В интензивно отделение са настанени 24 души с диагноза коронавирус.

Новини

Красивата Ралица Паскалева стана майка за втори път

Актрисата и половинката ѝ Теодор Салпаров имат 5-годишен син Актрисата и водеща на предаването „Игри на волята” Ралица Паскалева стана майка на син за втори път. Ралица и нейната половинката – волейболистът Теодор Салпаров, имат още един син – 5-годишният Максим.  

Новини

Товарен кораб удари плаваща мина в Черно море

Корабът е пуснал котва за кратко, за да направи оценка на вредите Товарен кораб, плаващ под турски флаг, се натъкна на мина в Черно море край бреговете на Румъния. Експлозията е нанесла леки щети, екипажът е в безопасност, а корабът е продължил плаването си, съобщава агенция Ройтерс. Британската компания за морска сигурност „Ембрей“ съобщи, че според информацията, с която разполага, корабът е ударил мина на 11 морски мили северно от румънския канал на река Дунав Сулина.   Експлозията е станала около 09:20 ч. по Гринуич (12:20 ч. българско време). Корабът е пуснал котва за кратко, за да направи оценка на щетите, съобщи компанията за морска сигурност. В 12:10 ч. по Гринуич (15:10 ч. българско време) корабът е възобновил плаването си, според информацията. Няма пострадали. Това е първият инцидент с мина в Черно море от месеци. Застрахователните компании определят Черно море като зона с висок риск, а плаващите мини продължават да представляват опасност.

error: Content is protected !!