RodnaVest.com

Новини

Новини

Полицейски служители в Благоевград спипаха мъж с марихуана, амфетамини и канабис, а друг гражданин-найлоново пликче с кокаин

В следобедните часове на 03.10.2023 г. в района на бул. „Св. Димитър Солунски“ в гр. Благоевград, от полицейски служители на 02 РУ-Благоевград е извършена проверка на 38-годишен мъж от града, у когото е открита цигара, съдържаща около 0,5 грама марихуана. В хода на работата по случая е проверено и обитаваното от него жилище, където са намерени около 1,87 грама амфетамин и около 1,09 грама канабис. Около 23:50 часа на същата дата в района на ул. „14-ти полк“ в Благоевград, от органите на реда е проверен 27-годишен благоевградчанин. Открито е найлоново пликче, съдържащо около 2 грама бяло прахообразно вещество, което след направен полеви тест е реагирало положително на кокаин. Лицата са задържани със заповед за задържане до 24 часа. По случаите са образувани досъдебни производства. Източник: МВР Благоевград 

Новини

Почина фолклорният изпълнител Васко Лазаров

Фолклорният изпълнител Васко Лазаров е починал, съобщи в социалните мрежи неговият колега Васил Вълканов. „Бог да те прости, адаш! Почивай в мир, ще ни липсваш!“, написа той. Васко Лазаров е редовен участник във фолклорния фестивал „Пирин фолк“, един от утвърдените изпълнители на македонски песни и е многократен носител на различни отличия и награди. През 1992 г. печели първа и втора награда на фестивала „Пирин фест“, който от следващата година се преименува на „Пирин Фолк“. През 2000 г. заедно с Йорданка Варджийска и песента им „Нищо не може да ни раздели“ печелят първа награда на журито. През 2017 г. Васко Лазаров бе специален гост на фестивала „Пирин Фолк“ по случай 25-тия му юбилей. На сцената представи авторската си песен „Тугино пуста“. Бе специален гост и на фестивала през 2022 г.

Новини

Чалга гавра с химна на България (ВИДЕО)

Кючек опетнява “Мила Родино” Вълна от възмущение Видеото беше свалено от YouTube Чалга версия на националния химн “Мила Родино” предизвика вълна от възмущение и гняв, а клипът беше свален от YouTube след няколко часа престой в платформата. Заглавието на чалга пародията е “Gorda Stara Planina Cover”, а изпълнението на Бирджан Хайрединов. “Здравейте, приятели. С тази песен поздравявам България. Песента да дойде за цяла България”, срича Хайрединов в началото на видеото. Не е сигурно, че целта на катастрофалния опит за песен е била съзнателна гавра, ако се съди по капацитета на “изпълнителя”, но резултатът при всички положения е потресаващ. “Нямам думи”, “Къде е прокуратурата”, “Поредна гавра” бяха само част от гневните коментари под видеото. В YouTube изпълнителят беше посочил, че текстът е на Цветан Радославов, а “оригиналната музика” на Генади Певеца от “Живей си Живота”, плюс саксофон – Томас Пумата. След коментарите мрежата Бирджан Хайрединов сам е свалил клипа от видеоплатформата. Междувременно от ВМРО съобщиха, че са изпратили сигнал до изпълняващия функциите главен прокурор Борис Сарафов заради ориенталския кавър на химна. “Това е гавра с национален символ, какъвто е българският химн. Затова от ВМРО искаме спешна проверка, “изпълнителят” да бъде разкрит и персонализиран и спрямо него бъде приложен чл. 108, ал. 2 от Наказателния кодекс: “Който по какъвто и да е начин опетни герба, знамето или химна на Република България, или знамето или химна на Европейския съюз, се наказва с лишаване от свобода до две години или с глоба до три хиляди лева”, пишат от движението. В сигнала, подписан от съпредседателя на ВМРО Александър Сиди, категорично се настоява за грубото поругаване на българския химн да бъде приложено най-тежкото предвидено в закона наказание. “Мила Родино” е химн на страната ни от 1964 г., чиято основа е произведението на Цветан Радославов “Горда Стара планина”, и е част от трите национални символа, освен знамето и герба. За опетняване на национален символ законът предвижда затвор до две години или глоба до 3000 лв. В средата на август стана скандал и чалга версия на песента на Емил Димитров “Моя страна, моя България”.

Новини

ГОРДОСТ! Михаил Кръстев e новият член на Гладиаторите

Изгнанието за брата на Радостин Кръстев – Михаил приключи. Той се спаси от Чистилището след тежка битка в “Игри на волята” и с победата си спечели правото да отиде в племето на Гладиаторите.  

Новини

ПРЕДАДЕ СЕ! Мъжът от село Вълково се предаде на полицията

ПРЕДАДЕ СЕ! Мъжът от село Вълково се предаде на полицията Мъжът, който държеше в плен две жени в село Вълково повече от 4 часа се предаде на полицията след дълъг разговор със специалисти от специалните части от София. На мястото на инцидента все още има полицейски екипи, жандармерия и служители от ГДБОБ, които разучават случая. Също така цялото село е отцепено.

Новини

Отново земетресение в Симитли преди броени минути в 21:09 ч

Слабо земетресение с магнитуд 2,9 по Рихтер разлюля Симитли в близост до Железница. Периметърът е 44 км, а дълбочината е  10 км. Целта на настоящата статия не е да всява паника, а да даде информираност на гражданите. 

Новини

Заложническа криза в село Вълково, има прострелян (ВИДЕО)

Две жени и мъж са взети за заложници в момента Стрелба и заложници в махалата на село Вълково. Ранен е един човек, който е прострелян и е транспортиран към болницата в Сандански. Сигналът за въоръжен мъж е постъпил в 17:20 ч. По първоначална информация състоянието му не е тежко. Две жени и мъж са взети за заложници в момента, полицията е отцепила района. Главният секретар на МВР пътува селото.   По информация на NOVA става въпрос за семейна свада. Мъж отишъл в дома на бившата си съпруга, за да изяснят отношенията си. Впоследствие прострелва баща ѝ в рамото и взима нея и майка ѝ за заложници. „Има стрелба и заложници. Мястото е отцепено. Мъжът е дошъл да отвлече приятелката си и стрелял по баща ѝ“, каза Антон Хаджийски, кмет на с. Вълково. Мъжът предаваше екшъна на живо във Facebook. В профила се вижда, че той предварително е предупредил за намеренията си.  

Община Благоевград Снимка: RodnaVest.com
Новини

Община Благоевград продължава да стимулира раждаемостта! 65 семейства получиха помощ за новородени в размер на 71 200 лв., 24 000 лв. бяха преведени на двойки с репродуктивни проблеми

Община Благоевград продължава да стимулира раждаемостта! 65 семейства получиха помощ за новородени в размер на 71 200 лв., 24 000 лв. бяха преведени на двойки с репродуктивни проблеми Община Благоевград изплати 71 200 лева еднократна помощ за новородени деца. Средствата бяха преведени по сметките на 65 семейства, отговарящи на условията. Съгласно утвърдената Наредба за отпускане и изплащане на еднократни парични помощи за стимулиране на раждането и отглеждането на деца, сумата за първо дете при родител с висше образование е 900 лева, 600 лева за родител със средно образование, 200 лева за родител с основно образование. За второ дете при родител с висше образование паричната помощ е 1100 лева, при родител със средно образование 800 лева, при родител с основно образование 250 лева. За трето дете при родител с висше образование сумата е 2000 лева, при родител със средно образование е 1000 лева, при родител с основно образование 300 лева. При раждане на близнаци, тризнаци и т.н. еднократната парична помощ е 1000 лева, без да се отчита образованието на майката и поредността на децата. Това е четвъртият транш, извършен от администрацията за настоящата година. Община Благоевград изплати 24 000 лв. на шест семейства с репродуктивни проблеми. На всяка кандидат двойка бяха преведени по 4000 лева за инвитро процедури. Одобрените заявители отговарят на условията, записани в „Правилника за финансиране на процедури „Инвитро“ на семейства и лица, живеещи на семейни начала, с репродуктивни проблеми на територията на община Благоевград“. Това е поредната стъпка, с която Община Благоевград продължава да насърчава раждаемостта

Новини

Магистрала „Струма“ е блокирана от протестиращите миньори

Полицията отбива трафика при пътен възел Дупница-север и град Бобошево Протестиращите миньори и енергетици от Бобов дол се събраха в 9.30 часа пред ТЕЦ-а, за да потеглят на автошествие и с цел да блокират АМ „Струма“ при пътен възел Дупница-Кюстендил, предаде БГНЕС. Жандармерията не позволи на протестиращите да излязат с автомобилите си на пътя за Дупница. Тогава тръгнаха пеш от разклона за Бобов дол към АМ „Струма“. След 40 минути шествие бяха спрени на ухото на магистралата от кордон полицаи с щитове и каски. След кратка разправия и бутане протестиращите успяха да пробият полицейския кордон и 10.45 часа излязоха на АМ „Струма“ при 59 км. Те се разбраха с полицията да пропуснат събралите се автомобили, да се насочат към Е-79 през Дупница. Полицията отбива трафика на АМ „Струма“ при пътен възел Дупница-север и град Бобошево, за да няма опашки, съобщава БГНЕС. „Искаме някой да дойде тук при нас и да ни обясни кой лъже, защото по наша информация териториалните планове не са пристигнали в Брюксел. Или правителството ни лъже, или тези, които ни казват, че плановете не са пристигнали, т.е. Брюксел. По тази причина искаме някой да дойде тук и да ни каже истината. Протестът ни става безсрочен, докато не ни обяснят какво става“, заяви Тодор Василев от КНСБ. Прочети още на: https://www.dnes.bg/stranata/2023/10/02/magistrala-struma-e-blokirana-ot-protestirashtite-miniori.584560

Новини

Полицията спипа дрифтър с БМВ в Петрич

Около 12:02 часа на 29.09.2023 г. в РУ-Петрич е получен сигнал за това, че на ул. „Цар Борис III“ в гр. Петрич лек автомобил „БМВ“ имитира дрифт. От полицейските служители са предприети незабавни действия, в резултат на които е установен 30-годишният водач на автомобила от гр. Петрич, който е задържан със заповед за задържане до 24 часа. По случая е образувано бързо производство.   Източник : МВР Благоевград 

error: Content is protected !!