RodnaVest.com

Новини

Сирена за тревога- система за ранно предупреждение RodnaVest
Новини

На 2 октомври в 11:00 ч. ще бъде задействана сирената система за ранно предупреждение и оповестяване на населението. Вижте в кои градове

Тестват сирените на 2 октомври Излъчваните национални сигнали за тревога и край на тревогата ще бъдат съпътствани и от гласова информация На 2 октомври в 11:00 ч. ще бъде задействана сиренната система за ранно предупреждение и оповестяване на населението. Това ще се случи в София, Бургас, Варна, Кърджали, Монтана, Пазарджик, Плевен, Пловдив,  Русе, Смолян, Стара Загора, Гълъбово, Царево, Ахтопол, с. Лозенец, Шабла, в населените места в 30-километровата зона около АЕЦ „Козлодуй“, както и в обектите с интегрирани към националната система локални системи за оповестяване. Излъчваните национални сигнали за тревога и край на тревогата ще бъдат съпътствани и от гласова информация. Системата се тества два пъти годишно, в първия работен ден на месец април и на месец октомври, в изпълнение на Наредбата за условията и реда за функциониране на Националната система за ранно предупреждение и оповестяването на органите на изпълнителната власт и населението при бедствия и за оповестяване при въздушна опасност. Целта е проверка на техническото състояние на изградената сиренна система, повишаване уменията за задействане на системата и излъчване на информация на живо, а също и обучение на населението за разпознаване на сигналите.

Новини

Подкрепа и Грижи в Дома: Проектът на Община Гоце Делчев за Подобряване на Качеството на Живот на Възрастни и Хора с Увреждания

От 04.03.2023 г. до сега, по проекта се осигурява подкрепа в домашна среда за лица с увреждания и възрастни хора, зависими от грижа на територията на община Гоце Делчев, с оглед пълно и гъвкаво задоволяване на индивидуалните им потребности. За изминалите 7 месеца в домашната им среда 176 възрастни хора в невъзможност за самообслужване и хора с увреждания получаваха почасови мобилни здравни грижи и медицинско наблюдение, информация относно превенция и профилактика на здравето и социално значими заболявания; почасови социални услуги за организиране на ежедневието и домакинска помощ; психологическа подкрепа, консултиране; доставка на храни и продукти от основна необходимост; помощ за заплащане на битови сметки, заявяване и получаване на неотложни административни и битови услуги (със средства на потребителите); подкрепа за поддържане на социални контакти. Почасовите мобилни здравно-социални услуги в домашна среда се предоставяха от назначените по проекта 2 медицински сестри и 50 домашни помощници. Предоставянето на почасови мобилни здравно-социални услуги на потребителите ще продължи до 04.03.2024 г. и за тях могат да кандидатстват: 1. Хора с увреждания; 2. Възрастни хора с ограничения или невъзможност за самообслужване. Кандидатите подават следните документи: 1. Заявление (по образец); 2. Експертно решение на ТЕЛК/ НЕЛК – ако е приложимо (копие); 3. Медицински протокол на ЛКК – ако е приложимо (копие); 4. Други медицински документи – актуална епикриза и др. – ако е приложимо (копие); 5. Удостоверение за настойничество/ попечителство – ако е приложимо (копие); Образец на заявление може да се изтегли от интернет страницата на Община Гоце Делчев – www.gotsedelchev.bg или да се получи в Информационния център в Община Гоце Делчев, ул. „Царица Йоанна” № 2, както и в офиса на проекта на ул. „Пейо Яворов“ № 1 – Младежкия дом. Документите се подават лично, чрез пълномощник или по куриер в офиса на проекта, на адрес: 2900 Гоце Делчев, ул. „Пейо Яворов” № 1 – Младежки дом, всеки работен ден от 08,00 до 12,00 ч. и от 13,00 до 17,00 ч. На всички лица, които са подали необходимите документи и отговарят на изискванията за допустимост, ще бъде извършена индивидуална оценка на потребностите от екип специалисти, които ще извършат посещение на място в дома на кандидат-потребителя и ще оценят потребността му от здравна и/или съответно социална услуга. Въз основа на изготвената оценка на потребностите ще се извърши подбор и класиране на най–нуждаещите се кандидат-потребители.

Новини

Община Разлог с отличие по повод Световния ден на туризма

Община Разлог с отличие по повод Световния ден на туризма Община Разлог получи Грамота за “Прилагане на добри практики и устойчив растеж на туризма в общините” по повод Световния ден на Туризма – годишно отличие на Дестинация България. Община Разлог зае достойно място в годишните номинации, подкрепени от Министерство на туризма, нареждайки се сред отличени общини, мениджъри, обекти и услуги с добри практики, допринесли за развитието и утвърждаването на България като целогодишна туристическа дестинация. По повод Световния ден на туризма, Община Разлог се включи и в двуезичния брой на Дестинация България, с цел популяризиране на общината като предпочитано място за приключения и релакс. За обмяна на опит и прилагане на добри практики за развитие както в туристическата сфера, така и в други области, Община Разлог се присъедини и към партньорската мрежа на институциите на ЕС – “Изграждаме Европа с представители на местното самоуправление”. Като част от мрежата, Община Разлог влезе в ролята на “посланик” по отношение на град Разлог и малките населени места, с ясно виждане за участие в дебати с членове на избирателния си район и/или в местните медии, посветени на инициативи и мерките, осъществявани от ЕС. Община Разлог и останалите партньорите по проекта “Изграждаме Европа с представители на местното самоуправление” подобряват комуникацията по въпросите на ЕС чрез безпрецедентен съюз между европейските структури и структурите на местното самоуправление. Водена от общата цел за подкрепа създаването на една наистина европейска обществена сфера, институцията насочва частично своите виждания за прилагане на добрите практики за развитие и популяризиране на културното и историческо наследство, природните богатства, предпочитани места за отдих и релакс, както и други ключови сфери за подобряване средата на живот и туризъм

Новини

Биг Бенд – Благоевград открива новия музикален сезон с празничен концерт

  Биг Бенд – Благоевград открива новия музикален сезон с празничен концерт С празничен концерт по случай Международния ден на музиката Биг Бенд – Благоевград ще открие новия си сезон на площад „Македония“. На 30 септември от 11.30 часа почитателите на хубавата музика ще имат възможност да чуят съвместни изпълнения на забележителните музиканти с ученици от НХГ ,,Св. св. Кирил и Методий“ – Благоевград, Музикално училище ,,Престо“ и Вокално студио ,,Фа диез“

Новини

Адвокатът на Антъни Иванов: Ще искаме 100 000 лева и лиценза на Федерацията по плуване

Плувецът получи наказание от 3 години лишаване от състезателни права, както и глоба от 2000 лева Антъни Иванов получи наказание от 3 години лишаване от състезателни права, както и глоба от 2000 лева за уронване на престижа на Българската федерация по плувни спортове. Това е кулминацията на конфликт, започнал заради обвинения от страна на Иванов, че по вина на Федерацията по плуване, той не се е явил на допинг проверка, за която бе наказан за 2 години от международната антидопингова централа. „Ще обжалваме и ще спечелим. Федерацията ще отговаря за вреди в размер на 100 000 лева и ще искаме лиценза ѝ“, заяви адвокатът на Антъни Иванов Георги Градев.   Той уточни, че федерацията няма административна култура. „Тя се превръща в светата инквизиция, те са обидени и са прокурори и съдии. В демократично общество, когато се твърди, че има клевета, се стига до съдебен процес. Защо Мицин и Миладинов не съдят Антъни Иванов за клевета и обида? Вземат се самостоятелни решения за наказания, етичният правилник отнема права по други основания – когато има спортен спор. Имаме свобода на изразяване, като федерацията се опитва да я потули. Съдът трябва да каже дали има уронване на престиж или клевета“, категоричен е той. По думите му Антъни Иванов е защитил трима състезатели, уличени в употреба на допинг, през 2021 г. „Оттам започва институционалната война“, допълва Градев. Според президента на БФ Плувни спортове Георги Аврамчев от 6-7 месеца Иванов е започнал да отправя нападки срещу федерацията. „Всичко започна от 2-годишното му наказание за неявяване на допинг проби. Има три пропуснати, затова дисциплинарната ни комисия му наложи наказание, което беше обжалвано неуспешно. Санкцията беше потвърдена. Федерацията го наказва за отправяне на клевети и обиди, дискредитира плувци, твърди в медийното пространство, че резултатите на Йосиф Миладинов и Петър Мицин се дължат на използване на забранени средства, което е лъжливо твърдение. Уронва престижа на треньора си федерацията и министерството“, коментира той. И разкри, че Иванов и неговият защитник са били поканени на заседание на дисциплинарна комисия на 5 юни, но не са се явили.

Новини

България ще бъде достойно представена на Световния фестивал на културата във Вашингтон

Световният фестивал на културата се готви за своето четвърто издание, което тази година ще се проведе от 29 септември до 1 октомври във Вашингтон, окръг Колумбия, САЩ. Фестивалът се организира от Фондация „Изкуството да Живееш“ с основател Гурудев Шри Шри Рави Шанкар – духовен водач, хуманитарен деец и миротворец. По неговите думи, целта на Световния фестивал на културата е да предаде посланието, че целият свят е едно семейство и можем заедно да живеем с различията си. Фестивалът предоставя платформа за изява на местни и древни традиции чрез музика и танци. Това е движение за възраждане на общочовешки ценности като любов, състрадание и приятелство. Очакват се 17 000 изпълнители, а за публиката има запазени вече над 450 000 места. България също има своето място в Световния фестивал на културата и ще се представи със 7-минутно красиво фолклорно изпълнение в парка пред Белия дом на 30 Септември от 19.00 ч. местно време. В спектакъла ще се включат 250 български танцьори от всички краища на Съединените щати, както и танцьори, кукери и родопска гайда от България. Групите, които ще участват, са „Хоро“ от Чикаго с хореограф Ирина Гочева, „Лудо Младо“ от Бостън с хореографи Пепи Петров и Мариета Мирчева, „Жерава“ от Вашингтон с ръководител Деси Йорданова, „Гайдари“ от Чикаго, както и от много други части на страната. Музиката за спектакъла е създадена от известния композитор Георги Андреев. Разбира се, на сцената ще има и хоро – то ще бъде съпроводено от певицата Деси Добрева, която ще изпее няколко песни. След това, на 1 октомври, Деси Добрева ще изнесе концерт за българите в Мериленд, Балтимор и Вашингтон. Ето какво ни написа Деси Добрева преди заминаването си за САЩ относно участието в Световния фестивал на културата: „Това е вероятно най-мащабното и най-вълнуващото събитие за тази година, както за мен, така и за всички участници, а предполагам и за самите зрители. Близо половин милион души ще гледат на живо, а онлайн ще се включат милиони други. Фестивалът е едно от най-очакваните мероприятия и е много отговорна задача за всички нас, които участваме по един или друг начин в него. Изключително съм благодарна на организаторите за оказаните чест и доверие, за подбора на екипа и за цялостната подкрепа. Тръгваме с голямо вълнение и нескрита гордост, че България ще бъде част от Световния фестивал на културата пред Белия дом във Вашингтон, САЩ!“ Дори и да не сме сред публиката на Световния фестивал на културата във Вашингтон, оставаме с Деси Добрева и нейната авторска песен „Гиздава“.  

Новини

От днес работи денонощна телефонна линия за изборни нарушения

От днес до 6 ноември ще е активна денонощна телефонна линия в МВР за подаване на сигнали за изборни нарушения. 02/90 112 98. На нея, както и на e-mail izbori@mvr.bg, гражданите ще могат да сигнализират за забелязани от тях нарушения или евентуални престъпления в изборния процес. Създадена е организация за непрекъснат режим на обслужване на линиите. От днес започва предизборната кампания за местни вот, който ще се проведат на 29 октомври. Кампанията ще продължи до полунощ на 27-ми октомври, а 28 октомври е Ден за размисъл. В случаите на втори тур на територията на дадена община, район или кметство предизборната кампания започва веднага след определяне на кандидатите от Общинската избирателна комисия и приключва в 24 часа на деня преди предизборния ден.

Новини

Тази нощ е възникнал пожар в лек автомобил в Банско

На 29.09.2023 г. около 02:52 часа е получен сигнал за пожар в лек автомобил „Форд“ в района на бул. „Св. Св. Кирил и Методий“ в гр. Банско, като е нагоряла и предна гума на лек автомобил „Мицубиши“. Погасен от екип на РСПБЗН-Банско.   Причината за пожара и стойността на нанесените щети са в процес на установяване. По  случая е образувано досъдебно производство.

Новини

Лек автомобил е блъснал 63-годишна жена в гр. Сандански

На 28.09.2023 г. около 07:36 часа на ул. „Свобода“ в гр. Сандански е станало ПТП, при което лек автомобил „Мерцедес“ с 36-годишна водачка от гр. Сандански не е пропуснал и е блъснал 63-годишна жена, която е пресичала пътното платно на пешеходна пътека.   Водачката на автомобила е транспортирала пешеходката до ФСМП-Сандански, където след извършен преглед е установено, че е пострадала с хематом на бедрото.   На 36-годишната жена е направена проба с техническо средство за употреба на алкохол, която е отрицателна.

Новини

Дино паркът край „Бачиново“ се превърна в уникално приключение за малки и големи

Дино паркът край „Бачиново“ се превърна в уникално приключение за малки и големи! Община Благоевград започна подготовка за следващата гостуваща атракция Дино паркът в Благоевград се превърна в най-предпочитаното място за приключения и игри през лятото. Хиляди деца от града и региона бяха привлечени от атракцията край „Бачиново“. С част от тях се срещна и кметът на Благоевград Илко Стоянов, който обеща, че следващата година Благоевград отново ще има интересен детски атракцион! В продължение на един месец парковото пространство бе населено от гигантски динозаври и пеперуди. Реалистични звуци, съвсем като тези на животните от праисторическата ера, отвеждаха малчуганите в един приказен свят. #БлагоевградЕНаХората Повече може да прочетете в сайта на Община Благоевград: https://blagoevgrad.bg/news/dino-parkut-krai-bachinovo-se-prevurna-v-unikalno-prikliuchenie-za-malki-i-golemi-obshtina-blagoevgrad-zapochna-podgotovka-za-sledvashtata-gostuvashta-atrakciia

error: Content is protected !!