RodnaVest.com

Новини

Новини

Около 204 килограма канабис са открити от полицейски служители на РУ-Петрич.

Около 146 растения, реагиращи положително на канабис, чието общо тегло е около 204 килограма са открити от полицейски служители на РУ-Петрич. Специализираната полицейска операция по линия на противодействие на производството, съхранението и разпространението на наркотични вещества е проведена през вчерашния ден, като откритите растения били засадени в две обособени ниви в гористи местности в землището на с. Драгуш, общ. Петрич. В едната от нивите, в местността „Юрето“ са били засадени около 34 бр. канабисови растения с общо тегло около 17,470 килограма, а във втората, която е в местността „Андъко“ – около 112 бр. канабисови растения с общо тегло около 186,5 килограма. За случаите е уведомена компетентната прокуратура и са образувани досъдебни производства.

Новини

Мъж е задържан в Благоевград с амфетамин с тегло около 0,7 грама

Около 01:00 часа на 27.09.2023 г. на бул. „Св. Димитър Солунски“ в гр. Благоевград, от полицейски служители на 02 РУ-Благоевград е проверен 31- годишен мъж от гр. София. У същия е открито полиетиленово топче, съдържащо бяло прахообразно вещество, което след направен полеви тест е реагирало положително на амфетамин с тегло около 0,7 грама. Мъжът е задържан със заповед за задържане до 24 часа. По случая е образуван заявителски материал.

Новини

Нов довеждащ водопровод за решаване на проблемите с водоснабдяването на селата Михнево и Кърналово

Нов довеждащ водопровод за решаване на проблемите с водоснабдяването на селата Михнево и Кърналово Със символична първа копка започна изграждането на довеждащ водопровод и тласкател за водоснабдяване на с. Михнево и с. Кърналово. Водопроводът ще реши трайно проблемите с водоснабдяването на двете села. Изгражда се със средства, предвидени в бюджета на Общината за тази година и по решение на Общински съвет. Стойността на инвестицията е 549 558,80 лв. Дължината на трасето на новия довеждащ водопровод е 3 600 м., минава през имоти в землищата на селата Михнево и Кърналово. Изпълнител на обекта е „В и К“ ЕООД. Управителят Ивайло Христов отбеляза, че това е един изстрадан водопровод, за който над две години са търсени варианти финансирането да бъде от държавата. „Дългоочакван проект, крайно належащ за изпълнение обект. Извървяхме дълъг път до днес“, бяха думите на кмета Димитър Бръчков. Кметовете на селата Михнево и Кърналово също отбелязаха огромното значение на новия довеждащ водопровод. Тържествен водосвет за началото на строежа му отслужи отец Живко. Остава приоритет решаването на проблемите, свързани с водоснабдяването. Само от началото на тази година са подменени 3 100 метра водопроводи вътре в населените места на община Петрич.

Новини

Съобщение за нарушено водоподаване – 28.09.2023 г. гр.Сандански

Съобщение за нарушено водоподаване – 28.09.2023 г. „УВЕКС“ ЕООД – гр. Сандански, уведомява своите потребители, че във връзка с възникнала авария, на 28.09.2023 г. /четвъртък/ до 13.00 ч., ще бъде спряно водоподаването в района жк. „Спартак

Новини

Стартираха строителните дейности за изграждане на нова пристройка към VII СУ „Кузман Шапкарев“ в Благоевград. Началото бе поставено от кмета Илко Стоянов, който направи първа копка и пожела спорна работа

Стартираха строителните дейности за изграждане на нова пристройка към VII СУ „Кузман Шапкарев“ в Благоевград. Началото бе поставено от кмета Илко Стоянов, който направи първа копка и пожела спорна работа! „Радвам се, че днес правим поредна стъпка за развитието на това прекрасно училище, в което учат толкова много деца, а както винаги съм казвал те са нашето бъдеще. Пожелавам ви да се образовате, защото само така ще успеете да си отворите врати към целия свят. На добър час!“, каза кметът Илко Стоянов. „Свидетели сме на нещо много вълнуващо, защото успяхме да решим един глобален въпрос. Днес правим първа копка на новата сграда, която ще даде възможност за преминаването към едносменен режим на обучение“, каза Лилия Стоянова, директор на училището. На официалната церемония бе отслужен и водосвет за здраве от отец Андон Шавулев. Пристройката ще бъде ситуирана в двора на училището и ще бъде на три етажа. На всеки един от тях ще бъдат обособени по три класни стаи, ще бъдат изградени санитарни възли, коридор и стълбищна клетка. Стаите ще бъдат оборудвани и обзаведени в съответствие с действащите държавни образователни стандарти, гарантиращи здравословна и качествена среда за обучение! Повече за реализацията на проекта тук: https://blagoevgrad.bg/…/s-purva-kopka-kmetut-ilko-stoianov…

Новини

Трима задържани за измами с евросредства за земеделие в България

Заподозрените са предоставили невярна информация от чуждо име за получаване на европейско финансиране Европейската прокуратура съобщи, че под нейно ръководство служители на ГДБОП днес са задържали трима души и са претърсили шест места по разследване за организирана престъпна група, получила незаконно средства за земеделие от Европейския съюз.   Въз основа на извършените следствени действия от ГДБОП и ДАНС, и иззетите доказателства и документи, се установява, че заподозрените са предоставили невярна информация от чуждо име за получаване на европейско финансиране. Според уликите, вместо да кандидатстват за средства за голям парцел земя, заподозрените са разделили площта и са използвали хора „с ниско социално-икономическо положение“ като подставени лица за подаване на заявления за земеделски помощи, се посочва в съобщението.   Уличеният за ръководител на организираната престъпна група е бил упълномощен от подставените лица да действа като техен представител пред Държавен фонд „Земеделие“ и пред банките. Така той е можел да получи средствата от ЕС и пълен контрол върху проектите. В съучастие са заподозрени двама служители от ДФ „Земеделие“ и от областната земеделска служба в Севлиево, които може да са улеснявали дейността на перстъпната група с предоставяне на информация и съвети по съответната оперативна програма и проверките за изпълнение на проектите. Уточнява се, че сред задържаните има държавен служител. Общият размер на щетите предстои да се установи.

Новини

СЛЕД ГОНКА С ПОЛИЦИЯТА: Катастрофа с мигранти в София (ВИДЕО)

На място има 6 полицейски коли и 2 линейки Поредна катастрофа с мигранти в София. Инцидентът е станал на кръговото в софийския квартал „Драгалевци”. На място има 6 полицейски коли и 2 линейки. Около 05:00 ч. ван, превозващ мигранти, не се подчинил на стоп палка на полицаите в района на „Черната котка” на АМ „Тракия“ , научи NOVA. Последвали заградителни действия в опит да бъде заловен. След това се ударил в такси на Околовръстен път и бул. „Черни връх”. Зад волана на вана бил 18-годишен без книжка. В автомобила са установени 17 чужди граждани без документи за самоличност. По техни данни са от Афганистан. Двама са настанени в „Пирогов”, двама във ВМА и двама в ИСУЛ с леки наранявания. Пробите за алкохол и наркотици на шофьора са отрицателни. Трафикът в района е затруднен. Пред NOVA говори таксиметровия шофьор, чията кола е била пометена. „Видях, че полицаите спират автомобилите. В началото помислих, че става въпрос за проверка. Опитах да мина в лява лента, но единият униформен ми даде сигнал да намаля. В това време ме удариха много силно. Нямаше никакъв спирачен път“, разказа мъжът.   ВИДЕО

Новини

Какво се случва с колите, конфискувани от пияни или дрогирани шофьори

Само за месец и половина местата в районните управления в Бургас свършили Около 80 моторни превозни средства – в по-голяма си част леки автомобили, са иззети в Бургас от водачи, шофирали след употреба на алкохол или наркотични вещества за последния месец и половина. Първоначално се съхранявали на паркингите към районните управления, но в един момент те се препълнили и трябвало да се намери нов паркинг, който да се оборудва с видеонаблюдение и охрана. Сега се ползва общинският паркинг, който бургаската полиция ползва за целта. На територията на цялата бургаска област са отнети 100 автомобила, а в града – 25, обясни комисар Марин Димитров, началник на отдел „Охранителна полиция” в Бургас. На по-късен етап след решение на съда са върнати 36 коли. Собствениците им обаче ще заплатят тяхната равностойност. Общинският паркинг е с видеонаблюдение, жива охрана от полицията, осветление, обясни още той.

Новини

16 нови доброволци постъпиха в ДФ „Георги Измирлиев – Македончето“

16 нови доброволци постъпиха в ДФ „Георги Измирлиев – Македончето“, кметът Илко Стоянов: Благодаря Ви за съпричастността и добрия пример, който давате пред обществото   16 нови доброволци вече са част от ДФ „Георги Измирлиев – Македончето“ в Благоевград. Днес те бяха приветствани от кмета Илко Стоянов. Той ги поздрави за добрия пример, който дават пред обществото. 8 от новопостъпилите доброволци са жени, а отрядът вече наброява 32 души. „Благодаря Ви за това, че заявявате готовност за реакция при бедствия и аварии. Вашето решение да отделите от личното си време, помагайки в кризисни ситуации, е един положителен сигнал за цялата общественост. Вашата съпричастност, солидарност и великодушие даряват надежда. Може да разчитате на постоянна подкрепа от моя страна“, каза Илко Стоянов. Той подчерта, че прави всичко необходимо да обезпечи доброволците с необходимото оборудване. По време на срещата Стоянов внесе яснота и по един актуален въпрос, който касае отряда а именно, че специализираният автомобил, част от движимото имущество на Общината, може да бъде предоставян за ползване на ДФ „Георги Измирлиев – Македончето“ при учения или възникнали бедствени ситуации. „Можем да оправомощим ръководителя или членове на отряда да разполагат със съответното МПС само при определени случаи. Има правила и те трябва да се спазват от всички ни“, коментира Стоянов. Той пожела на доброволците да има все по-малко ситуации, в които се налага да оказват помощ. ДФ “Г. Измирлиев – Македончето“ е активна структура участваща в национални учения, спасителни и неотложно-възстановителни работи при бедствия и е оборудвано с екипировка и съоръжения в съответствие с изискванията. Доброволците са част от единната спасителна система на Р България и подпомагат дейността на останалите структурни звена от системата при възникнали бедствия, аварии и катастрофи.

Новини

Кметът Илко Стоянов откри паметна плоча на загиналите воини от село Покровник

Кметът Илко Стоянов откри паметна плоча на загиналите воини от село Покровник   Плоча в памет на загиналите воини от село Покровник бе открита от кмета на Благоевград Илко Стоянов. Тя е ситуирана в двора на църквата „Св. Панталеймон“ в малкото населено място. „Благодаря на всички, положили усилия тази плоча да бъде факт. Родовата памет е нещо, което винаги трябва да пазим. Историята е част от нас, а нашият дълг е да я предадем на идните поколения. Ние сме народ, който има с какво да се гордее, но за тази гордост предци ни са дали живота си“, каза кметът Илко Стоянов. Повече информация може да прочетете в сайта на Община Благоевград на: https://blagoevgrad.bg/news/kmetut-ilko-stoianov-otkri-pametna-plocha-na-zaginalite-voini-ot-selo-pokrovnik

error: Content is protected !!