RodnaVest.com

Новини

Новини

Детска градина „Дора Габе“ спечели проект по Националната програма „Хубаво е в детската градина“

Детска градина „Дора Габе“ спечели проект по Националната програма „Хубаво е в детската градина“!   Няма и капка съмнение, че българщината се крепи на изградената от детство национална идентичност. А за да стигне до нея, малкото дете, оградено от най-близките си, започва със своя дом, със своята детска градина, със своя град, със своята планина … Дейностите, които са заложение за изпълнение са: Панаир „Баба ме научи!“ – Учене чрез игра и емоционално взаимодействие с родители. Семинар за подобряване на компетентностите на педагозите относно развитие на СЕИ чрез музика и танц. Музикотерапия. Изграждане на битови кътове по групи с участието на деца и родители. Закупуване на детски пирински носии. Осъществяване на уроци по танци за всички членове на екипа на ДГ. Организация по групи на детска работилничка за изработка на гипсови фигури под ръководството на Арт клуб „Пепеляшка“. Конкретни дейности, в изпълнение на целите:  Организация и провеждане на Празник на танцовото изкуство „Танцувайте с нас!“ с всички детски градини в община Сандански под надслов „Децата пеят, заиграват – Пирина разлюляват!“. Идеята е всяка гостуваща ДГ да подготви танц на фона на традиционна песен от Пиринската етнографска област.  Позициониране на фотоизложба на стари фамилни снимки, отразяващи бита на местното население в миналото /с участието на родители/.  Организация на изложба на детски рисунки на тема „Красотата на моята Пирин планина“.  Дискусия по книгата на Галина Танева „Нямата рече: сърцето що дума, право е!“ с акцент върху връзката обредност на българина и социално-емоционалната интелигентност. Основен въпрос: Как обредността на предците ни може да повлияе върху развитието на СЕИ на съвременния индивид?  Наблюдение на практики и обмяна на опит с ДГ „Джани Родари“ в Гоце Делчев.  Екскурзия с децата от 3 и 4 възрастови групи до местността Самуилова крепост с цел запознаване с историческото значение на местността с провеждане на открито на народни игри от миналото. Игрите ще се определят след проучване сред бабите и дядовците на децата и по предложени игри в книгата на Лилия Старева „Детето – по-голямо и от царя“.  Предоставяне на семействата на информационни брошури за запознаване с темата;  Реализиране на информационни срещи по Проекта за отчитане на резултатите и изготвяне на анализ за прилагане на иновационната програма „С Пирина в сърцето“.  Информация за добри педагогически практики по темата.  Участие на родители в открити практики по Проекта. Споделяне на добри практики по проекта в условията на детската градина с учители от общината и областта.  Осигуряване на публичност в ТВ предавания, както и публикации в пресата и електронните медии за промотиране на проекта в ДГ „Дора Габе“ пред широк кръг от хора.

Новини

Първа копка за изграждане на Общностен център и нова детска площадка в Благоевград

Кметът Илко Стоянов направи първа копка за изграждане на Общностен център и нова детска площадка в Благоевград   С официална церемония и първа копка кметът Илко Стоянов постави началото на дейностите по изграждане на Общностен център и нова детска площадка в Благоевград. По време на събитието бе отслужен и водосвет за здраве от отец Ангел. „Днес правим основна стъпка към реализацията на един много смислен проект. Уязвимите групи в нашето общество се нуждаят именно от едно такова място, на което да обменят информация, да комуникират, за да има едно нормално социално общество. Благодаря на всички, които положиха усилия този проект да се случи“, каза по време на церемония кметът Стоянов. На събитието присъстваха още Мария Петрова – заместник-кмет по икономика, финанси и европейски проекти, Емилия Халилова – директор на дирекция „Социална и жилища политика“, Миглена Михайлова – координатор на Сдружение „Л.И.Д.Е.Р. – личностни идеи и действия за ефективни решения“, представители фирмата изпълнител и граждани. Бъдещият Общностен център, който ще бъде изграден на ул. „Свобода“ № 12-14 в Благоевград, ще обединява различни услуги, насочени към хора от рискови групи, в това число и роми. Подкрепата, която ще бъде осигурена в Центъра ще бъде с комплексен характер. В него ще се работи в посока превенция за отпадане от системата на образование и обучение, мотивиране за завършване на средно или по-висока степен на образование, придобиване/повишаване на професионална квалификация, включване в заетост и подкрепа на семейството – мотивация за осигуряване на среда за живот, отговаряща на утвърдени стандарти, повишаване на родителски капацитет, използване на обществени услуги и др. Сградата на Общностния център ще бъде изградена на едно ниво, а в нея ще бъдат разположени зали за индивидуална и групова работа, работни и санитарни помещения. Ще бъде осигурен и достъп за хора в неравностойно положение. Ще бъдат изградени още детска площадка и паркинг, а околното пространство ще бъде облагородено. Общностният център и детската площадка ще бъдат изградени по проект „Интегрирани мерки за приобщаване и овластяване на ромите в община Благоевград“, Договор №BGLD-3.002-0015-C01 от 11.04.2022 г., финансиран по Програма „Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи“ чрез Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г. Общата стойност на обекта е 417 240,00 лв. с ДДС.

Новини

След години чакане в махала „Акациите“ в село Хърсово ще има ток!

С грижа за малките населени места! След години чакане в махала „Акациите“ в село Хърсово ще има ток! Кметът Илко Стоянов постави символично начало на строителните дейности за нов трафопост   С изграждането на нов трафопост ще бъде решен проблем, стоящ десетки години пред жителите на махала „Акациите“ в село Хърсово. Кметът Илко Стоянов днес постави символично начало на строителните дейности на съоръжението, което ще позволи къщите на близо 40 семейства да бъдат електрифицирани. „Чакахме много, десетки години, имахме търпение, което на моменти се изчерпваше. Човекът, който застана плътно зад нас, този, който направи всичко възможно в домовете ни да е светло, е кметът на Благоевград Илко Стоянов“, заяви Иван Николов, кметски наместник на с. Хърсово. Той подчерта, че е начело на населеното място от 1995 г., време, в което непрекъснато е търсел помощ и подкрепа от Общината и останалите институции, но не я е получавал. И към момента хората в махала „Акациите“ живеят, използвайки генератори или соларни панели с малка мощност, която стига само за произвеждане на осветление. „Благодаря Ви за търпението! Винаги съм казвал, че един кмет трябва да работи за хората, за всеки отделен човек. За съжаление, често малките населени места се подценяват. Имам амбиция и воля да облагородим цялото населено място с изграждане на подходяща инфраструктура, видеонаблюдение и т.н. Поставил съм си за цел след няколко години тук да израсне киноцентър, който е планиран някога назад във времето и моментът вече настъпва“, каза кметът Илко Стоянов По отношение на трафопоста той поясни, че цялата необходима документация е подготвена, има подписан договор, направено е заплащане по него, има изготвен и одобрен проект, издадено разрешение за строеж, като в момента върви съгласувателна процедура с РИОСВ – Благоевград, а веднага след приключването й изграждането на трафопоста ще бъде факт. По време на среща с жителите на с. Хърсово Илко Стоянов поясни, че паралелно със съоръжението Община Благоевград прави постъпки и за изграждане на улично осветление в населеното място. От своя страна хората благодариха за проявената воля и загриженост от страна на кмета и подчертаха, че с предприетите действия се създават реални предпоставки за естествен и механичен прираст на населението в селото, което се намира само на няколко километра от областния център.

Новини

Семинар „Военно дело и въоръжение през Средновековието“ в Археологически музей в Сандански

Семинар „Военно дело и въоръжение през Средновековието“ в Археологически музей в Сандански   Научно-приложен семинар „Военно дело и въоръжение през Средновековието“ ще се проведе на 22 септември 2023 г. (петък) от 10:00 ч. в сградата на Археологическо музей гр. Сандански. Събитието е със свободен достъп и се организира от екип учени по проект „Да преминеш през войната: Средновековният военен опит на Балканите и неговото социално отражение“ от Института за балканистика с Център по тракология „Проф. Александър Фол“ към БАН. Програмата ще започне на открито от 10:00 ч. с беседа и демонстрация на различни методи за използване на средновековни мечове и боен лък. За целта ще се използват реконструкции на средновековно хладно оръжие. Събитието ще продължи в 13:00 ч. с доклади и дискусии на теми свързани с военното дело през Средновековието. Семинарът се организира в изпълнение на проект „Да преминеш през войната: Средновековният военен опит на Балканите и неговото социално отражение“, финансиран от Фонд „Научни изследвания“, договор № КП-06-М70/3 от 15.12.2022 г

Новини

ПЪРВА КОПКА“ ЗА НОВ ПРАВОСЛАВЕН ХРАМ В САНДАНСКИ

Първа копка за нов православен храм в Сандански На 20 септември от 11:00 ч. ще бъде направена първа копка за нов храм в ж.к. „Спартак“ – „Събор на св. Архангел Михаил“. Това ще стане с благословията на Неврокопския митрополит Серафим. Това научи екипа на Родна Вест. Всички жители и гости на града са поканени да присъстват. Новата църква ще бъде символ на вяра, надежда и духовно единение. Символика на първата копка Първата копка при строежа на храм не е просто начало на строителни дейности. Тя символизира вярата и надеждата на хората, че новият Божи дом ще бъде място за молитва, единение и духовна опора. В православната традиция изграждането на храм е едно от най-значимите дела, които общността може да предприеме. Православието като опора през вековете Векове наред православните храмове са били центрове на духовния живот в България – не само места за молитва, но и символ на силата и постоянството на народа. Новият храм в Сандански ще бъде продължение на тази традиция и ще се впише в богатото културно и духовно наследство на региона. Значение за бъдещето Създаването на нова църква е не само духовен акт, но и културен знак за приемственост. Храмът ще събере поколенията – за празници, за лични обети, за радости и трудни моменти. Така вярата ще остане жива и ще се предава нататък.

Новини

СЛЕД ПОЛОВИН ВЕК: Нов път води до курорта Семково

Ще строят алпийски къщички за туристи. Шосето не беше пипано 50 години Ремонтът на пътя от град Белица до курорта Семково приключи успешно. Половин век шосето не бе пипано, но сега по него спокойно могат да пътуват туристите от страната и чужбина, за да се озоват в едно прекрасно кътче от Рила планина, което ухае на диви ягоди и шишарки. Кметът на община Белица Радослав Ревански и екипът му искат да превърнат курортното селище в притегателен туристически център и да върнат старата му слава. История Това място дълги години е гордостта на партията, на БКП, създала курорта през 1963 година. Това е направено с идеята над град Белица да е перлата на туризма в цяла Югозападна България, а Банско и Разлог да имат само поддържаща роля. След 1989 година обаче инфраструктурата се занемарява и остава да привлича туристи само невероятната природа. Така е допреди няколко години. Сегашната управа на община Белица работи усилено за подобряването на курорта. Собственост Местната власт иска да получи собствеността върху 114.54 хектара земя от държавния горски фонд, за да развива курорта. Идеята е курортният комплекс да заприлича на австрийски зимен курорт с построяването на малки къщи от дърво и камък. Ще се обособят нови зелени оазиси, кътове за отдих на туристите. Обсъжда се идеята да се използва просеката на сегашния влек, за да се изгради модерен лифт. Водят се преговори с Университета по архитектура, строителство и геодезия и с Техническия университет, които имат бази в Семково, да се направи съвместно дружество. Целта е да се осигурят по-добри условия и да се гарантира по-качествено обслужване на туристите. Амбициите на общинското ръководство са туризмът да даде тласък на икономическото развитие на малката община. Подкрепа В началото на 2018 година община Белица направи още една крачка за възраждане на курорта Семково. Тогава местният парламент гласува решение курортният комплекс да стане селищно образувание с местно значение в землището на град Белица. „Всичко, което зависи от мен като кмет и от Общинския съвет за бъдещото развитие на курорта Семково, е сторено. Сега на ход е държавата, очаквам подкрепа, за да превърнем това място в магнит за туристите и от страната, и от чужбина”, твърди градоначалникът Ревански.

Новини

Мъж се нахвърли с юмруци върху шофьор на линейка

Мъж от Харманли е задържан за нападение над водач на линейка, съобщиха от Регионалния пресцентър на МВР в Хасково. На 16 септември в 16:26 часа на спешния телефон е подаден сигнал за това, че екип на Спешна помощ се е отзовал на сигнал за болен на улица „Чавдар войвода“. Когато лекарите пристигнали на адреса, те констатирали смъртта на 66-годишен мъж, който бил с дихателна недостатъчност. В момент на изнасяне на медицинската апаратура, 36-годишният син на починалия ударил с юмрук в лицето шофьорът на линейката.

Протести на зърнопроизводители Снимка: rodnavest.com
Новини

Протестът на зърнопроизводителите: Земеделският министър обеща никой да не бъде ощетен

ПРОТЕСТЪТ НА ЗЪРНОПРОИТВОДИТЕЛИТЕ: Земеделският министър обеща никой да не бъде ощетен Кирил Вътев отправи показна за срещата към недоволстващите Министърът на земеделието и храните Кирил Вътев отправи покана за среща с представителите на инициативния комитет за провеждане на общонационален земеделски протест, съобщиха от аграрното министерство. Той информира, че след задълбочено обсъждане в Министерския съвет на декларацията от Инициативния комитет за провеждане на общонационален протест формулираните искания в 5 точки са удовлетворени. Необходимо е заедно с протестиращите да бъдат прецизирани количествата и продуктите в т.1. В писмото си към протестиращите Вътев подчертава, че се познават от много години и заедно са отстоявали интересите си на производители на българска храна. „Трудно приех поканата да поема отговорността на министър на земеделието и храните, защото ясно отчитам натрупаните от десетилетия проблеми в земеделието у нас, сложната политическа и икономическа криза, в която се намираме. Децата ми, които познавате и са в производството сред вас и сега, бяха категорично против. Въпреки това приех с надеждата, че познавайки добре проблемите на агрохранителната верига, заедно с вас ще можем да ги решаваме. Никога не съм се плашил от трудностите, винаги съм се борил за тяхното преодоляване, без да ги заобикалям“, обръща се министърът към бранша. Той посочва обаче, че „никога не сме били в толкова сложна ситуация като днешната“ – последствия от ковид пандемия, война в Украйна, инфлация, пазарна несигурност, крехка вътрешно-политическа обстановка. Вътев заявява, че след три месеца неспирни и безкористни усилия на кабинета от министри без политически опит се е постигнало много и са реанимирани много процеси, без „умелото им хиперболизиране от политически опит“. Министърът припомня, че България е на стъпка от приемането в Шенгенското пространство и еврозоната – там, където е привлекателно за много емигранти, включително и наши сънародници. „Да, нашият водещ проблем е отпадането на забраната за внос на земеделска продукция от Украйна. Нашата продукция, произведена тук, в България, по всички европейски стандарти, е застрашена от дъмпинг. Солидарността ни с Украйна е очевидна, продължава и няма да спре. Единственото, което искаме, е да бъде защитен икономическият интерес на българските производители на храна толкова, колкото и здравето на българските потребители“, коментира Вътев. По думите му кабинетът на акад. Николай Денков и Мария Габриел не спира и сега да отстоява националния интерес. Аграрният министър заявява, че като част от този кабинет няма да допусне да бъдат ощетени българските земеделски производители и потребители. Той казва, че още в нощта на 15 срещу 16 септември, след решението на ЕК да отпадне забраната за внос от Украйна, са проведени серия от разговори, които продължават и сега. „Настояваме Украйна да задържи износа към България до пълното уточняване на стоките, количествата и механизмите за лицензионни режими“, подчертава Вътев, допълвайки, че уточняването на детайли по гореизложеното не може да бъде извършено правилно без участието на браншовите организации от аграрния сектор. Министърът отправя покана към избрани от Инициативния комитет представители по всяко време на среща в ресорното ведомство за детайлното изработване на българската позиция в защита на икономическите интереси на българските земеделски производители. Тази сутрин в цялата страна започна протест на земеделските производители, като бяха блокирани повече от 40 важни пътни точки и гранични пунктове. Утре протестът ще се насочи към София.

Новини

НОВО! 98 спирки в Благоевград вече са снабдени с информационни табла, които позволяват в реално време да следят разписанието и движението на автобусите

Благоевград с крачка напред към модерните европейски градове! 98 спирки снабдени с гласова сигнализация за разписанието на автобусите. Кметът Илко Стоянов откри Контролен център за наблюдение на градския транспорт и представи новата информационна система за управление 98 спирки в Благоевград вече са снабдени с информационни табла, които позволяват на жителите в реално време да следят разписанието и движението на автобусите. Съоръженията разполагат и с гласова сигнализация, а целта е да бъдат от полза и на хора в неравностойно положение. Днес на официална церемония кметът Илко Стоянов откри новосъздадения Контролен център, в който ще се извършва наблюдение на движението на градския транспорт, а информацията ще се предава своевременно към участниците в движението и пътниците чрез новите табла. Той благодари на екипа, положил сериозни усилия проектът да бъде спасен, а средствата за Община Благоевград да бъдат гарантирани въпреки множеството перипетии. „Поставяме едно ново начало, което ще бъде от изключителна полза за жителите и гостите на Благоевград. Интегрираният градски транспорт е нещо, от което наистина имаме нужда, за да отправим поглед към бъдещето. Той ще помогне на хората да бъдат информирани по всяко време относно организацията и движението на автобусите. Освен това самата система дава възможност за прозрачност и контрол на процеса по превоз на пътници“, каза по време на откриването кметът Илко Стоянов. По време на събитието бяха представени и новият уеб сайт – https://blgtraffic.bg/bg, съдържащ информация за обществения транспорт, както и новосъздаденото мобилно приложение, което до дни ще може да бъде изтеглено от Google Play или Аpp Store. Внедряването на информационната система е малка част от политиката на Община Благоевград за подобряване качеството на предоставяните обществени услуги и условията за живот на своите граждани. На събитието присъстваха още Дейвид Арабаджиев, секретар на Община Благоевград и ръководител на проекта, Мария Петрова, заместник-кмет по икономика, финанси и европейски проекти, Мирослав Кюпов, управител на „Благоевград еко транспорт“ ЕООД, Борислав Горов, представител на фирмата разработчик, екипа по проекта и граждани. Иновациите са разработени по проект „Интегриран градски транспорт на град Благоевград”, чиято цел е повишаване качеството на живот на гражданите и намаляване на негативните въздействия върху околната среда чрез подобряване на условията и повишаване на привлекателността на масовия транспорт на територията на Благоевград. Проектът е с бюджет от 5 634 666,22 лева, от които 4 369 247,45 лева са безвъзмездна финансова помощ и 1 265 418,77 лева са собствен принос на Община Благоевград. Продължителността на проекта е 48 месеца. „Интегриран градски транспорт на град Благоевград”, финансиран от Оперативна програма „Региони в растеж” 2014-2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие съгласно сключен на 10 октомври 2019 г. Административен договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ № BG16RFOP001-1.008-0010-C01 между Община Благоевград и Министерството на регионалното развитие и благоустройството за реализирането на проекта.

Новини

ЗАПОЧВА РЕХАБИЛИТАЦИЯТА НА ПЪТЯ ПОЛЕНИЦА – ДЖИГУРОВО

ЗАПОЧВА РЕХАБИЛИТАЦИЯТА НА ПЪТЯ ПОЛЕНИЦА – ДЖИГУРОВО! Един от натоварените пътни участъци в община Сандански, основна транспортна връзка между селата Поленица и Джигурово, ще бъде цялостно ремонтиран и рехабилитиран. Проектът на община Сандански получи одобрение от Държавен фонд „Земеделие“ и в момента тече процедура по избор на изпълнител. След успешно и законосъобразно приключване на текущата процедура, ще се пристъпи към строително – ремонтните дейности, които включват: – Полагане на нова асфалтовата настилка и рехабилитация на съществуващата; – Фрезоване покрай бордюри и зауствания; – Направа на втори битумен разлив; – Оформяне на банкети с несортиран камък; – Полагане на пътна маркировка. Дължината на участъкът, който ще бъде ремонтиран е 2410 м., а стойността на одобрения проект 576 214,85 лв. с ДДС. Пътят, предвиден за ремонт, е важна транспортна връзка, свързващ селата Поленица, Ласкарево, Белевехчево и Джигурово, а неговата рехабилитация ще създаде по-добри и оптимални условия за жителите на населените места.

error: Content is protected !!