RodnaVest.com

Новини

Новини

До 200 лева глоба, ако пропуснем прегледа при личния лекар

Само 2 345 764 българи са отишли на задължителни профилактични прегледи при личния си лекар миналата година. Това са едва 41% от всички здравноосигурени над 18 г. Профилактика обаче е изключително важна, защото всяко заболяване, хванато в начален етап, се лекува по-лесно, категорични са специалистите. За да ги стимулират, здравните власти предлагат санкции, но и поощрения. Ако пациент не мине на профилактичен преглед, да бъде глобен. А ако е редовен в профилактиката си, може да бъде освободен от определен брой здравни вноски. Предложението дойде от зам. здравния министър доц. Михаил Околийски, според когото освен хората в момента и личните лекари не са особено мотивирани да търсят пациентите си за изследвания. Последните години профилактиката е тотално занемарена, хората бяха оставени сами на себе си и няма положителен ефект за здравето на нацията, обясни той наскоро пред БНТ. По думите му 38% от пациентите ходят на задължителни изследвания, което означава, че близо два милиона и половина не се преглеждат превантивно. „Хората трябва да разберат, че тези прегледи не са само проформа, за да се отбие номерът“, категоричен е заместник-министърът. Тази година най-голямо увеличение от бюджета на Националната здравноосигурителна каса получава именно извънболничната помощ. (Виж как се разпределят парите на касата в инфографиката.) Ръстът в сравнение с миналата година е 24%, а средствата ще бъдат насочени основно за профилактични прегледи, обясни д-р Околийски. Идеята за глобите всъщност не е нововъведение, а е записана в Закона за здравето, коментират джипитата пред “24 часа”. Законът гласи, че “който не се яви на задължителен профилактичен медицински преглед, изследване или имунизация, се наказва с глоба от 50 до 100 лв., а при повторно неявяване – от 100 до 200 лв.” Пациентите обаче досега не са глобявани, а лекарите се противопоставят да им налагат санкции. Този, който трябва да изпълнява Закона за здравето, не е българският общопрактикуващ лекар, законът не се налага чрез лекари, коментира зам.-председателят на Управителния съвет на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов. По думите му лесно може да се осъществи проверка кой се е явил на преглед, тъй като лекарите подават информация към Националната здравноосигурителна каса всеки месец. Не мога да си обясня докога държавата ще вменява всякакви отговорности на общопрактикуващия лекар. Моята работа е, когато пациентът дойде в кабинета, да го прегледам, да извърша необходимите изследвания и да поставя диагноза. Моята работа не е свързана с налагане на глоби. Това ще взриви системата, каза личната лекарка д-р Гергана Николова пред Нова тв. Не глоби, а поощрения ще стимулират българите да се изследват, смятат специалистите. Според адвоката по медицинско право Мария Петрова ефект ще има, ако се направи по-добра организация на процеса с профилактичните прегледи – с възможност да се запазва час, който се спазва (защото всички знаем, че сега не е така), или всички прегледи да се провеждат на едно и също място, без да се обикаля от кабинет в кабинет. Законът за здравето регламентира основно задължение на нас като пациенти и то е, че на първо място сме длъжни сами да се грижим за здравето си. Да бъдем колаборативни на лекарите и да спазваме правилата на лечебните заведения, в които сме постъпили, обясни Петрова пред “24 часа”. Негативният стимул за българина не работи, настройва го срещу системата Така пък здравният икономист Аркади Шарков коментира въвеждането на евентуални санкции за лицата, които не се подлагат на профилактични прегледи. Затова препоръчва да се заложи на позитивен. Такъв е предложението на доц. Околийски пациентите, посещаващи редовно джипито си, да бъдат освободени от определен брой здравни вноски. Адвокат Петрова обаче не вярва да стане, защото трябва да се променят няколко закона, а това отнема време. “Чувам екзотични идеи – контрол да осъществява НЗОК и да се увеличат здравните вноски на пациентите, които не се явяват. Това няма как да се случи на този етап. Доста крайно е и не може да бъде скрепено в законова норма”, обясни тя. Трябват промени в Закона за здравето, наредбата за профилактичните прегледи и диспансеризации или Закона за здравното осигуряване. Безплатен профилактичен преглед веднъж в годината се полага на всеки здравноосигурен. Той включва мерене на теглото, изследване остротата на зрението, оценка на психичния статус, измерване на артериалното налягане, електрокардиограма, както и изследване на урината. “Пакетът за профилактична дейност в България е много добър”, категоричен е д-р Брънзалов. Според него са въведени много скринингови програми – за карцином на млечната жлеза при жените или карцином на простата при мъжете например. “Обемът от изследвания е много голям. Много заболявания, които нямат симптоми, могат да бъдат хванати навреме”, подчерта докторът. Убеден е, че ако законът бъде приложен, ще има ефект. Просто “трябва да е залегнало в съзнанието на българина, че трябва да посети лекар поне веднъж годишно, за да бъде здрав”. Повече информационни кампании сред хората и лекарите, за да осъзнаят колко е важна профилактиката, би стимулирало пациентите, смята адвокат Петрова. Сред лекарите пък се появи и идеята за допълнителен ден отпуск за профилактичен преглед Това призова и бившият шеф на здравната каса проф. Петко Салчев миналото лято. Идеята се възроди и сега, като според джипитата така хората реално ще бъдат стимулирани да отидат да се прегледат. Според адв. Петрова обаче тази идея няма да бъде добре посрещната от бизнеса. Подозирам, че всички организации, представляващи работодателите, няма да са съгласни, каза тя. И даде пример, че ако 500 служители от общо 3 хиляди в една фирма отидат в един ден, за да се прегледат, това би натоварило както работодателя, така и останалия персонал. Повече пари за превенция и лекарства в бюджета на касата 452,6 млн. лв. отиват в първичната извънболнична помощ в лицето на личните лекари от бюджета на здравната каса. Това е 24% увеличение в сравнение с миналата година, показва бюджетът на НЗОК, който депутатите приеха на първо четене в зала. За 2023 г. касата разполага със 7,027 млрд. лв., което е с над 900 милиона повече от този за миналата година. За болниците се предвиждат 3,1 млрд. лв., а за специализираната помощ са заложени 455,6 млн. лв. В рекордно високия бюджет на касата се увеличават парите за личните лекари, лекарите специалисти, за изследвания и за лекарства и медицински изделия. За денталната

Новини

Банки свалят таксите за работещите на минимална заплата

Във връзка с изразеното от правителството намерение за въвеждане на изискване за изплащане само по банков път на заплати на определени предприятия, банковата общност споделя необходимостта от облекчени условия при обслужването на работещите, получаващи минимална работна заплата. По този начин те също ще имат достъп и ще могат да се възползват от удобството и сигурността на банковите услуги, каквато е практиката във всички развити икономики, съобщи Асоциацията на банките в България (АББ). Банките работят активно и имат готовност индивидуално да въведат в кратък срок освобождаване от такси във връзка с услуги по използване на сметка с параметри, сходни на регламентираната в чл. 118 – 121 на Закона за платежните услуги и платежните системи платежна сметка за основни операции за лицата, получаващи по банков път трудови възнаграждения, когато те са в размер на минималната работна заплата. Както досега и съгласно законовите изисквания, всяка банка ще обяви публично актуалните си условия, уточняват от асоциацията. Банките в страната се доказват като надежден партньор на всички свои клиенти, включително и като предлагат, според собственото си виждане, преференциални условия за групи клиенти или лица, пише още в съобщението на АББ.

Новини

„Боже, пази България“ ще пише върху монетите от 2 евро

Върху монетите от 1, 2, 5, 10, 20 и 50 евроцента ще бъде изписано „стотинка„, а върху монетите от 1 и 2 евро ще бъде изписано на кирилица „България“. Специално върху монетата от 2 евро се предвижда да бъде изписан текст на кирилица „БОЖЕ, ПАЗИ БЪЛГАРИЯ„, което е в съответствие с българските исторически традиции в монетосеченето – това обясни в интервю за БТА шефът на БНБ Димитър Радев. По думите му, след подписването през декември миналата година на меморандум по този въпрос с ЕК и Еврогрупата, ние разполагаме вече с пълната документация за отсичане на българските евромонети. Радев добавя: „На последното си заседание Управителният съвет на БНБ се обедини около идеята да бъде възпроизведен дизайнът на настоящите разменни монети, което ще осигури приемственост в използваните парични знаци и ще улесни припознаването на новата валута от българските граждани, а именно: Мадарският конник – на малките монети; Св. Иван Рилски – на монетата от 1 евро; и Паисий Хилендарски – на монетата от 2 евро.

Новини

Нови социални жилища в Петрич

Приключиха строителните дейности за изграждането на социални жилища за хора в неравностойно положение в община Петрич. Проектът на Общината е по ОП „Региони в растеж“, финансирането е поделено – европейско и собствено. Обектът се изпълни във връзка с насоките на ОП „Региони в растеж“. Сградата, в която има общо 18 апартамента, е на три етажа. Намира се в ж.к. „Изток“. Част от апартаментите са проектирани според изискванията за достъп на хора с увреждания. Има едностайни и двустайни апартаменти. Сградата е енергийно ефективна и с достъпна архитектурна среда. Подписан е договор за осигуряване на обзавеждане и оборудване на жилищата, предстои изпълнението. Всеки апартамент ще разполага с всичко необходимо за пълноценен живот на настанените – електроуреди и обзавеждане, отопление и охлаждане. Очаква се монтирането и на асансьор. Настаняването в социалните жилища ще се извършва по Наредбата за реда и условията за настаняване под наем в социални жилища, приета с решение на Общински съвет – Петрич. Община Петрич ще обяви допълнително кога ще започне подаването на документи и настаняването в новите социални жилища. Успешното реализиране на този проект е поредната социална услуга, която ще бъде в полза на уязвими групи от населението и кореспондира с управленските приоритети на Община Петрич.

Новини

Какво става? Поредна авария в Сандански остава улици без вода

УВЕКС“ ЕООД – гр. Сандански, уведомява своите потребители, че във връзка с и възникнала авария на 22.07.2023 г. /събота/ до 13.00 ч. ще бъде спряно водоподаването в района на околовръсното, бул. „Свобода” и ул. „Борис Сарафов“.

Новини

Струмяни, Драката, Микрево и Илинденци ще бъдат на воден режим

„Водоснабдяване и канализация” ЕООД – Благоевград уведомява, че от 22.07.2023 г. се въвежда режим на водоползването в с. Струмяни, с. Илинденци, с. Микрево и с. Драката, община Струмяни, при следния график: ще се спира подаването на вода всеки ден в часовете между 12.00 ч. – 17.00 ч., и от 22.00 ч. – 07.00 ч. От Ръководството на „Водоснабдяване и канализация” ЕООД – Благоевград

Новини

Полагане и обновяване на пътната маркировка в Банско

Банско с нова пътна маркировка за по-безопасно движение В Банско започна полагане на нова пътна маркировка по уличната мрежа. Мярката е част от постоянните усилия на общинското ръководство за подобряване на градската инфраструктура и безопасността на движение. Дейностите се извършват етапно, за да се намали максимално неудобството за жителите и гостите на града. Новата маркировка включва: обозначаване на пешеходни пътеки, зони за паркиране, ленти за движение, всички ключови символи, необходими за по-добра ориентация на пътя. Община Банско призовава водачите и пешеходците да обръщат внимание на временните пътни знаци, поставени по време на работните дейности, и да се движат с повишено внимание.

Новини

АВАРИЯ! Няколко улици в Сандански остават без вода до 14:00ч.

„УВЕКС“ ЕООД – Сандански информира потребителите, че на 20.07.2023 г. (четвъртък) поради авария ще бъде спряно водоподаването: До 12:00 ч. – в района на ул. „Соколова скала“ До 14:00 ч. – в районите на ул. „Македония“, ул. „Осми март“ и част от бул. „Свобода“ Дружеството се извинява за причиненото неудобство.

Новини

Семейство плати 500 лв. за три пържоли в заведение във Варна (Видео)

Вирусно видео от плажа Семейство във Варна се натъкна на шокираща сметка в заведение до плажа. Видео, публикувано във Facebook, показва как мъж плаща 649,81 лв. за обяд, като реакцията му бързо стана вирусна. Клиповете събраха над 1 млн. гледания за по-малко от денонощие. Как се формира сумата Мъжът пита как е възможно сметката да е толкова висока. Сервитьорката обяснява, че трите поръчани пържоли не са стандартни порции, а се таксуват по грам.„Една пържола е между 400 и 500 грама. Общото количество е килограм и 400 грама. Сто грама струват 35 лв.“, уточнява тя. Така цената на месото достига близо 500 лв. Реакцията на клиентите „Аз мислех, че по една порция ядохме. Какво става тука? Ние ще фалираме“, казва мъжът.„Аз повече на море няма да идвам“, добавя той с половин усмивка, докато компанията започва да брои парите. Клиентът се възмущава още: „Може ли такова нещо? Три пържоли – 500 лв.“ Какво показва проверката Според проверка на „Нова Варна“, пържолите са били Ribeye стек. Цената на сурово месо от този тип на пазара варира между 50 и 100 лв. за килограм — значително по-ниска от сметката, начислена в ресторанта.

Новини

Изготвен е първи проект за решаване на проблем с отвеждането на дъждовна вода от планина Беласица

Сериозен проблем при всеки пороен дъжд Община Петрич обяви, че е намерено решение за огромната част от водните проблеми, причинявани от дъждовете, идващи от планина Беласица. При силни валежи кални маси и вода заливат улици и дворове. Последните големи щети бяха през 2021 г. и септември 2022 г. Най-засегнати са ул. „Славянска“, „Беласица“, „Васил Кънчев“ и „Кочо Мавродиев“, както и дворът на Първо ОУ „Кочо Мавродиев“. Проект за охранителен канал Хидроинженер е изготвил проект за изграждане на охранителен канал, който да отвежда дъждовната вода, както и съоръжение за задържане на пясък и чакъл. Зоната, в която трябва да се изгради каналът, попада в частен имот в местността „Яворите“. Собственикът Ангел Пешев е дал безвъзмездно съгласие да се учреди право на строеж в полза на Общината. Предстои решение на Общинския съвет Предложението вече е внесено в Общински съвет – Петрич и се очаква официално произнасяне на следващо заседание. Подход за останалите рискови точки Общината планира по същия начин да бъдат решени и други критични места по склоновете на Беласица, за да се предотвратят бъдещи заливания на улици и жилища в града.

error: Content is protected !!